Praca za granicą

Każdy z nas marzy o dobrze płatnej pracy i to najlepiej takiej, która będzie dla nas ciekawa i co istotne dobrze płatna. Nieważne czy pracujemy na etacie, czy też na własnej działalności. Łączy nas chęć posiadania wysokich zarobków bez nadmiernego wysiłku. Niestety nie jest to takie proste. Jeśli nie mamy pożądanego na rynku wykształcenia, nie będzie tak łatwo znaleźć dobrze opłacane stanowisko. Dla niektórych dobrym rozwiązaniem jest wyjazd za granice. W dzisiejszych czasach stosunkowo łatwo podjąć pracę w sąsiednim kraju, możemy także liczyć na biuro pracy za granicą. Osoby w nim zatrudnione z pewnością pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, a co ważne przedstawią oferty na zagranicznych rynkach pracy. Nie musimy się martwic o rozliczenia, podatki, czy też ubezpieczenie. Agencje pośredniczące w zatrudnianiu pracowników są wysoko wyspecjalizowanymi oddziałami, świadczącymi wszelkie usługi związane z praca za granicą. Pomogą nam nawet w znalezieniu mieszkania. Ich oferta jest na tyle kompleksowa, że nie warto szukać rozwiązań na własną rękę. Pracownicy biur mają duże doświadczenie w wielu, często problemowych, sprawach. Pomogą nam zarówno w sporze z zagranicznym pracodawcą, jak i w wypełnieniu obcojęzycznych dokumentów. Istnieje obiegowa opinia, iż biura pośredniczące w znajdowaniu pracy za granicą, pobierają zbyt duży procent prowizji za swoje usługi. Warto jednak korzystać z ich usług, ponieważ w razie jakichkolwiek nieporozumień na linii pracownik pracodawca agencja pracy może oferować skuteczne narzędzia do rozwiązania problemu.
Wśród popularnych zajęć, do których wyjeżdżają Polacy za granice jest zawód opiekuna osoby starszej. Wystarczy znać język kraju docelowego w stopniu komunikatywnym, posiadać chęć i umiejętności do pracy z ludźmi starszymi. Jest to zajęcie dla bardzo cierpliwych osób, gdyż starsi ludzie wymagają zwykle nie tylko opieki nad ciałem, ale też i duchem. Jeśli myślimy, że będziemy wykonywać tylko typowo pielęgniarskie usługi to się poważnie mylimy. Starsze osoby cierpią często na samotność i brakuje im rozmowy z drugim człowiekiem. Rolą opiekunki jest także spędzanie czasu z pacjentem, wychodzenie z nim na dwór czy choćby krótkie rozmowy. Wszystkie usługi świadczone przez opiekuna powinny być oczywiście uwzględnione w kontrakcie. Nie należy uzgadniać żadnych obowiązków, zarówno podstawowych jak i dodatkowych, tylko na bazie umowy ustnej. W razie jakiegokolwiek sporu nie będziemy mieli dowodu na to, jak się umówiliśmy z pracodawcą. Jeśli jednak znamy jedynie kilka słów w obcym języku i niestety nie jest to język komunikatywny, to jeszcze nic straconego. Za granicą powstało bardzo dużo firm produkcyjnych, w których bardzo chętnie zatrudnia się pracowników z zagranicy. Do typowych obowiązków pracowników niewykwalifikowanych będą należały, m.in.: sortowanie, pakowanie, metkowanie. Na takich stanowiskach nie jest wymagana znajomość języka w stopniu biegłym. Warto jednak uczyć się języka kraju, w którym się chce pracować. Umożliwi to późniejsze awanse i zwiększy nasze szanse na rynku pracy. Nie jest też dobrze postrzegane przez pracodawców, gdy pracownik nie wykazuje żadnych chęci do opanowania języka danej firmy. Może to świadczyć o braku chęci do dalszej współpracy z pracodawcą, a wiadomo, że przedsiębiorcom zależy na lojalnych i długodystansowych pracownikach.
Istnieje też rodzaj pracy, która jest wykonywana na miejscu w Polsce, ale dla zagranicznego pracodawcy. Mowa tu o wszelkich pracach zdalnych. Programiści z powodzeniem wykonują zlecenia z zagranicy, a co za tym idzie wynagrodzenie również otrzymują w obcej walucie. Jest to praca wykonywana z domu, wystarczy posiadać komputer, internet i oczywiście wymagane umiejętności. Rynek pracy zdalnej jest bardzo szeroki, a podwykonawcy mogą wybierać w ofertach i to siedząc na własnej, wygodnej kanapie. Bez znajomości języka obcego się tu nie obejdzie i nie chodzi o jako takie rozumienie, ale o biegłe porozumiewanie się językiem usługobiorcy. Trzeba być gotowym na kontakt z zagranicznym klientem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here