Rzuć etat, realizuj marzenia o własnej firmie

Niemal każda osoba pracująca na etacie miewa okresy rozmyślań, czy aby na pewno wybrana droga kariery jest tą właściwą. Niestety, często pracujemy poniżej kwalifikacji, w pracy niezgodnej z wykształceniem, a co najważniejsze, niezgodnej z naszymi marzeniami o spełnieniu zawodowym.

Praca na etacie może być źródłem satysfakcji, zarówno w sferze emocjonalnej, jak i finansowej. Co jednak zrobić, jeśli nie jest? Szef jest niemiłym, niekompetentnym i zadufanym w sobie facetem, który z lubością wytyka każde Twoje potknięcie, nie widząc nigdy własnych błędów? Współpracownicy nie są osobami, na których wsparcie możesz liczyć. Nie jesteście jedną drużyną, ze wspólnym celem, grającą do jednej bramki. Czy taki obraz sytuacji wydaje się Tobie znany? Spotykasz takie osoby codziennie w biurze? Jeśli tak i masz tego serdecznie dość, to najwyższa pora na zmiany.

Psychologowie od dawna podkreślają ważność pracy, kariery, spełnienia zawodowego. Jest to nieodzowny element naszego życia, który współdecyduje o szczęściu. Dlatego właśnie, kiedy zrobisz pierwszy decydujący krok – uświadomisz sobie, że nie chcesz pracować na etacie, w pracy, której nie lubisz i wśród ludzi, którzy Cię denerwują – pora na krok drugi.

Decyzja o własnym biznesie nie należy na pewno do najłatwiejszych decyzji. Dużo zależy od sytuacji życiowej, w której aktualnie się znajdujesz. Inaczej do pomysłu prowadzenia firmy podejdzie student, który na dodatek otrzymuje stypendium, a inaczej samotna mama, z dwójką pociech na wychowaniu i kredytem na koncie.

Firma to zawsze ryzyko, mniejsze lub większe, ale z pewnością warte podjęcia. Jak oszacować to ryzyko? Przede wszystkim należy przygotować biznesplan, czyli zestawienie mocnych i słabych stron przedsięwzięcia, kalkulację przychodów i kosztów. Do sporządzenia biznesplanu warto podejść na poważnie i sporządzić go skrupulatnie. Dobrym pomysłem będzie podpytanie znajomych, poszperanie w internecie, dołączenie do grup wsparcia na Facebooku – dzięki temu zdobędziemy wiele cennych uwag i wskazówek, dotyczących prowadzenia działalności. Nowicjusz czasem nie wie na czym najbardziej powinien się koncentrować, rady osób bardziej doświadczonych są w takiej sytuacji nie do przecenienia.

Kolejnym krokiem na drodze do własnego biznesu jest rejestracja działalności gospodarczej. W tym kroku dobrze jest skorzystać z pomocy kompetentnej osoby – doradcy podatkowego lub księgowej z doświadczeniem w branży. Prowadząc firmę w najpopularniejszej formie, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza podatki musimy obliczać i opłacać zgodnie z przepisami prawa, które niestety nie jest jasne i czytelne. Zwłaszcza zrozumienie prawa podatkowego jest dosyć trudne, o czym może świadczyć chociażby ilość wydawanych przez organy podatkowe przeróżnych interpretacji i wykładni przepisów.
Być może uważasz, że skoro mnóstwo informacji możesz znaleźć w internecie, to świetnie poradzisz sobie sam z wyborem formy opodatkowania. Możliwe, że tak będzie, jednak czy warto ryzykować? Od tego jakie decyzje podejmiesz (i czy będą one właściwe) zależy stan Twojego portfela.

Podatki są nieuniknione, ale patrząc w pozytywny sposób na fakt ich płacenia – podatki płacą te osoby, które uzyskują dochody, czyli zarabiają. Firma, która nie ma klientów, nie zarabia i nie płaci podatków. Powyższa zasada nie ma jednak odniesienia do składek ZUS. Do ZUS, czyli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oddajemy sporą część wynagrodzenia z etatu. W przypadku własnej firmy płacenie ZUS wygląda bardziej kolorowo. Dlaczego? Ponieważ składki ZUS są ryczałtowe. Wysokość składek zależy od określonej kwoty, nie od Twoich zarobków. Łatwo więc zauważyć, że dużo zarabiając na etacie, płacimy więcej składek, niż zarabiając dużo na własnej działalności. Obecnie składki ZUS to ubezpieczenie społeczne, na które składają się obowiązkowe ubezpieczenia: emerytalne, rentowe i dobrowolne ubezpieczenie chorobowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Oprócz tego płacimy również składkę na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Zasady płacenia składek ZUS oraz rejestrowania do ubezpieczeń są nieco skomplikowane. Artykuły dostępne w internecie mogą nie odnosić się do Twojej osobistej sytuacji i tym samym schematu podlegania składkom ZUS, dlatego tak ważne jest przeanalizowanie sytuacji z kompetentną osobą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here