Przejście na emeryturę to czas wyczekiwany przez wielu pracowników, którzy dobiegają 60 lub 65 roku życia. Istotną sprawą jest również to, na jaką kwotę będą mogli liczyć emeryci. Z jednej strony zakończenie pracy jest bardzo pożądane, z drugiej jednak strony Polacy obawiają się kwoty, za którą przyjdzie im żyć. W wielu przypadkach to właśnie strach przed niską emeryturą sprawia, że Polacy decydują się na dłuższą pracę. Z tego powodu warto wiedzieć, ile wynosi emerytura w naszym kraju i na co mogą liczyć emeryci w 2019 roku.
Ile wynoszą emerytury w Polsce?
Warunki, na jakich otrzymuje się w naszym kraju emerytury zostały dokładnie określone w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Każdego roku kwota emerytury minimalnej wzrasta, w 2018 roku wynosiła 1030 złotych brutto. W 2019 roku planowana jest podwyżka minimalnej emerytury o 70 złotych brutto. Warto podkreślić, że wysokość emerytury zgodnie z obowiązującym prawem zawsze zależy od wysokości kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach w ZUS i OFE. Nie oznacza to więc, że emerytura minimalna należy się każdemu. Po pierwsze, o emeryturę mogą starać się osoby, które osiągnęły wiek emerytalny. Standardowo dla kobiet jest to 60 rok życia, natomiast dla mężczyzn 65 lat. Dodatkowo konieczne jest posiadanie okresów składkowych – kobieta musi mieć przepracowane co najmniej 20 lat, natomiast mężczyzna 25 lat. Jeśli któreś z tych wymagań nie są spełnione, emerytura nie zostanie przyznana. Emerytura minimalna wcale nie oznacza, że w Polsce nie ma osób, które otrzymały niższe świadczenia. Szacuje się, że emerytury niższe od minimalnych pobiera nawet 260 tysięcy osób. „Groszowe” świadczenia mogą przysługiwać osobom, które nie osiągnęły wymaganej do minimalnej emerytury okresów składkowych i nieskładkowych. Są przypadki w których miesięczne emerytury wynoszą nawet kilkadziesiąt groszy!
Najbogatsi emeryci
Okazuje się, że nie wszyscy emeryci otrzymują głodowe świadczenia. Są tacy, którym na emeryturze żyje się całkiem dobrze, a przy okazji nie muszą chodzić do pracy. Świadczenia emerytalne najbogatszych Polaków wynoszą nawet po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. W 2018 roku najwyższa wypłacana przez ZUS emerytura wynosiła 20 509 złotych i była wypłacana przez ZUS w Bydgoszczy. Jest ona wypłacana kobiecie, która udowodniła 61 lat składkowych, a w dodatku pracowała na wyższych stanowiskach i całe życie pobierała pensję wyższą od średniej krajowej.
Waloryzacja emerytur 2019
W marcu 2019 roku zostanie przeprowadzona waloryzacja rent i emerytur, czyli wyrównanie świadczeń zgodne ze stopą inflacji. Zgodnie z zamierzeniem rządu, wzrost emerytury z powodu waloryzacji musi wynosić co najmniej 70 złotych brutto, co daje 56 złotych na rękę. Teoretycznie nie jest to wiele, jednak seniorzy mogą to odczuć na własnej kieszeni. Wyższa waloryzacja niż wynika to z przepisów to tzw. waloryzacja kwotowo-procentowa. Jak na razie zostaje ona wprowadzona na rok, ale nie jest wykluczone, że podobna waloryzacja zostanie wprowadzona również w kolejnych latach, szczególnie jeśli zostanie dobrze przyjęta przez społeczeństwo.
Emerytura dla matek
Od 2019 roku ma funkcjonować tzw. program Mama Cztery Plus. Jest to projekt emerytur dedykowanych dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie nabyły prawa do emerytury bądź też otrzymywane przez nie świadczenia nie osiągnęło wysokości emerytury minimalnej. Jest to spora pomoc dla matek, które często wychowując dzieci porzucały pracę na etacie i zostawały w domu. Na emeryturę rządową będą mogły przejść matki po 60 roku życia i mogą one liczyć na świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto, bez względu na to, ile lat pracy mają za sobą. Aby uzyskać prawo do świadczenia, kobiety spełniające kryteria muszą złożyć odpowiedni wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Program Mama Cztery Plus ma zacząć obowiązywać od 1 marca 2019 roku i wtedy tez można składać pierwsze wnioski.