Studia w Danii

Polacy chcący studiować w Danii, mogą być zaskoczeni ponieważ, nauka dla wszystkich studentów z Unii Europejskiej jest bezpłatna. Wybierając studia w Danii, musimy być przygotowani na to, że ponad połowa ludzi w tym kraju, mówi w języku angielskim.
Studentami mogą zostać wszystkie osoby, które zdały maturę lub mają ukończone studia wyższe oraz posiadają znajomość języka angielskiego.
Osoby wybierające się tam na studia muszą wiedzieć, że nie płacą wpisowego ani czesnego, jednak żyją tam z własnych środków pieniężnych.
Dania jest miejscem, gdzie panuje wysoki standard życia, dlatego dobrze jest przed podjęciem decyzji o studiowaniu w tym kraju zapoznać się z cenami.
Koszty związane z utrzymaniem w Danii są różne, wszystko zależy od miasta w jakim będziemy oraz od naszych standardów.
Czasami studenci otrzymują tam różnego rodzaju zniżki a biblioteki są tam bezpłatne.
Wart jest przyjechać do Danii trochę wcześniej, aby poznać miasto oraz szkołę. Ważne jest, by otrzymać pozwolenie na pobyt, bez tego nie dostaniemy darmowego ubezpieczenia.
Przybliżone koszty miesięcznego życia w Danii to około 800 Euro w skład tej kwoty wchodzi:
wyżywienie – około 300 euro
transport – 50 euro
zakwaterowanie – 300 euro
materiały dydaktyczne – 100 euro
przyjemności – 50 euro
Zaletami studiowania w Danii z punktu widzenia studentów to:
– traktowanie wykładowców jak kolegów ( nauczyciele często spotykają się z uczniami po wykładach )
– teoretyczne wykłady to niewielka część studiów
– w Danii ludzie są mili a otoczenie bardzo zadbane
– materiały teoretyczne utrwala się np. poprzez udział w projektach
Wybierając się do Danii, mamy prawo do podjęcia pracy, ale jaką otrzymamy zależy od naszych umiejętności.
Mimo tego, że prawie 80% ludzi mówi tam w języku angielskim, to aby dostać lepszą pracę musimy znać język duński.
Bez znajomości tego języka możemy liczyć na prace porządkowe np.sprzątanie sklepu.
Studenci z krajów Unii Europejskiej nie mają ograniczenia czasowego dotyczącego ilości przepracowanych godzin w tygodniu.
Aby znaleźć pracę, należy popytać na swojej uczelni ( również współlokatorów), można szukać ogłoszeń przez internet lub skorzystać z usług agencji pracy. Oczywiście, można również szukać pracy poprzez zaglądanie do licznych barów czy sklepów ( często są umieszczane kartki o szukaniu pracownika).
Uniwersytety w Danii w wybranych miastach:
Aalborg University – to nowoczesny uniwersytet, który otrzymał pięć gwiazdek w rankingu QS Stars University Rankings, szkoła posiada kilka kampusów.
University College Northern Denmark – szkoła znana jest z wysokiego poziomu a studenci uczą się np. poprzez prace projektowe.
Herning – to małe miasteczko w Jutlandii, gdzie znajduje się szkoła TEK VIA UC, przeznaczona dla tych osób, które rozważają rozwijanie swoich pasji projektowania. Studenci poznają realia mody poprzez praktyki, które trwają tam, aż dziewięć miesięcy.
Kopenhaga – jedno z najdroższych państw w Europie. Uczelnia KEA posiada, aż 12 budynków. Szkoła ta ma w ofercie sporą liczbę programów studiów. Uczeń ma obowiązek odbyć praktykę zawodową w wybranej firmie za co otrzyma do 30 punktów ECTS.
Następną szkołą w Kopenhadze jest Zealand Instiyute of Business and Technology Zibat powstałą w wyniku połączenia 9 szkół w regionie.
Dla nowych studentów oferują „Student Support Centre”, gdzie pomagają przystosować się do nowych warunków oraz zapoznać z miastem.
Odense – miasto położone na Flonii, tamtejsza szkoła to Lillebaelt Academy, jest to zawodowa szkoła powstała w 2008 roku.
Uczelnie w Danii zwracają uwagę na motywację, dlatego ważne jest, aby dobrze napisać list motywacyjny i zdobyć dobre referencje od wykładowcy.
Po skończonej edukacji, będąc absolwentem AP ( studia trwają 2 lata), możemy kontynuować naukę w wybranej wyższej uczelni w Europie, pozwoli nam to na uzyskanie tytułu licencjata lub magistra.
Jeżeli jesteśmy absolwentami BA ( studia trwają od 3 do 4 lat), po kontynuacji nauki w szkole wyższej uzyskamy tytuł magistra.
Decydując się na wyjazd warto jest wszystko dokładnie przemyśleć a jeśli mamy taką możliwość, zaczerpnąć informacji od osób, które już tam były.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here