Przygotowania do nowej pracy

Czasami w życiu każdego przychodzi taki znamienny moment, gdy trzeba coś w nim zmienić. Czasem jest to zmiana miejsca zamieszkania, czasem zmiana trybu życia a czasem zmiana partnera. Ale najczęściej zmiana ta tyczy się pracy zawodowej. Nie każdy jest usatysfakcjonowany pracą, którą na co dzień wykonuje. Czasem praca jest bardzo ciężka, nieopłacalna, bo mało się w niej zarabia, a czasem po prostu nudna i nie pozwala się rozwijać zawodowo. Dlatego ludzie często zmieniają swoją pracę na inną, taką, która ich wreszcie zadowoli.

Trudny etap szukania pracy
Jeśli szuka się pracy na spokojnie, bo ma się pracę, tyle że nie spełnia ona naszych oczekiwań, wówczas poszukiwania pracy nie są trudne ani męczące. Inną sytuacją jest, gdy nie chce się dłużej pracować w danym miejscu, chce się stamtąd jak najszybciej odejść, albo po prostu nie ma się w ogóle pracy i na już się ją szuka. Wtedy poszukiwania pracy mogą być frustrujące i bardzo stresujące. Dlatego trzeba się do nich bardzo dobrze przygotować.
Poszukiwania dobrej pracy należy zacząć od znalezienia odpowiedniej oferty. Warto posłać kilka zapytań na różne stanowiska i oferty pracy, jeśli tylko spełnia się wymogi podane w ogłoszeniu. Im więcej zapytać i podań o pracę się roześle, tym większa szansa, że dostanie się odpowiedź na swoje zapytanie. Następnym etapem jest rozmowa kwalifikacyjna.
Rozmowa o pracę pytania i odpowiedzi
Rozmowa kwalifikacyjna, zazwyczaj jest dosyć stresująca. Każda osoba się przed nią denerwuje, bo wie, że to właśnie od tej rozmowy zależy czy zostanie się przyjętym do pracy na danym stanowisku. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie się w odpowiedni sposób do tej rozmowy. Najważniejszą kwestią jest poznanie profilu firmy, w której chce się pracować. Trzeba poznać jej lokalizację, doświadczenie w branży, to jak długo już działa i na jakich stanowiskach można w niej pracować. Z pewnością na każdej rozmowie o pracę, padnie pytanie o to, co wie się na temat działalności firmy, w której ubiega się o stanowisko. Warto więc dobrze przeanalizować wszystkie informacje na temat tej firmy, które są podane w sieci.
Innym ważnym pytaniem, będzie pytanie o doświadczenie zawodowe. Jeśli wcześniej pracowało się na podobnym stanowisku, będzie to dodatkowym atutem. Ale nie jest to wymogiem, często dopuszczalne jest doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku. Są też i miejsca pracy gdzie nie wymaga się doświadczenia na danym kierunku, chociaż jest to rzadkością. Warto więc przypomnieć sobie wszystkie swoje poprzednie prace, jak długo się pracowało w poszczególnych miejscach i dlaczego już się tam nie pracuje, bo i o to na pewno padnie pytanie.
Inną kwestią, która będzie interesować być może przyszłego pracodawcę, jest to, dlaczego chce się pracować akurat na tym stanowisku i w tej firmie. Ta kwestia zawsze bardzo interesuje przyszłych pracodawców. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że oferowane stanowisko pracy zapewnia możliwości rozwoju i awansu, że jest dobrze płatne, że ma doskonałą lokalizację. Nigdy nie wiadomo jakiej odpowiedzi na takie pytanie oczekuje pracodawca, więc przede wszystkim trzeba być prawdomównym i szczerym. Każde kłamstwo wyjdzie wkrótce po zatrudnieniu, nie warto się więc w nie wplątywać.
Na pewno pracodawcę zainteresują także nasze dodatkowe atuty. Może on zapytać o znajomość języków obcych, o obsługę komputera czy urządzeń biurowych. Na pewno zapyta też o stan cywilny, szczególnie gdy praca będzie kilku zmianowa, albo będzie się wiązała z wyjazdami służbowymi. Te wszystkie pytania zawsze padają na rozmowie o pracę, trzeba się do nich dobrze przygotować. Jednak zdarzają się też sytuacje, gdy pracodawca może całkowicie zaskoczyć swoimi pytaniami. Pozornie mogą się one wydawać w ogóle niezwiązane z stanowiskiem, o które się ubiegamy, ale pracodawca zawsze ma jakiś cel w swoich pytaniach. Czasem może on po prostu chcieć sprawdzić odporność na stres, umiejętność radzenia sobie w zaskakujących i trudnych okolicznościach. Dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here