Projekt manager

Dobrze płatna praca to podstawa w dzisiejszym świecie. Przeciętnemu Polakowi wystarczy jedno spojrzenie na ceny artykułów w nawet najtańszych sklepach spożywczych, by w jego głowie pojawiło się stwierdzenie, że zarabia za mało, aby jakkolwiek normalnie się utrzymać. Dobra praca (dobrze płatna) daje natomiast ogromną szansę na poprawę jakości bytu. Gwarantuje odpowiednie środki finansowe nie tylko do tego, by nie przejmować się cenami towarów na codziennych zakupach, ale też by realizować swoje marzenia – wyjeżdżać regularnie za granicę, założyć dużą rodzinę, postawić dom lub zainwestować we własne mieszkanie. Zazwyczaj w Polsce na duże zarobki mogą liczyć osoby obejmujące wyższe stanowiska, zajmujące się kierowaniem pewnymi podgrupami i zarządzaniem zasobami ludzkimi. Project manager zarobki powinny więc, mając to na uwadze, wyglądać atrakcyjnie i powinny usatysfakcjonować większość Polaków. A jak to jest w rzeczywistości? Ile naprawdę zarabiają w naszym kraju osoby obejmujące to ważne w firmach stanowisko?

Ostatnie badanie dotyczące zarobków project managerów zostało przeprowadzone w lutym zeszłego roku. Wyniki analizy można sprawdzić na stronie internetowej zajmującej się opisywaniem wynagrodzeń dla poszczególnych stanowisk. Wnioski nasuwają się jednak same. Wyniki badania zostały zaprezentowane na prostych i czytelnych infografikach, przedstawiających m.in. informacje na temat ilości osób wykonujących w Polsce ten zawód. Nie ma ich zbyt wiele. W zeszłym roku stanowisko to obejmowało niewiele ponad pięć tysięcy osób. Ilość miejsc jest jednak w tym przypadku mocno ograniczona. Mało która firma potrzebuje więcej niż jednego project managera – kilku z nich może być zatrudnionych jedynie w większych korporacjach i dużych przedsiębiorstwach. Wciąż jednak da się trafić w niszę. Zwłaszcza, że właściciele firm często nie są zadowoleni z pracy osób zajmujących się koordynowaniem projektów, dlatego z chęcią zastąpiliby ich kimś nowym ze świeżym umysłem i ciekawym spojrzeniem na firmowe kwestie.

Wśród polskich project managerów zdecydowanie przeważają mężczyźni. Stanowią oni około 67% osób zatrudnianych na tym stanowisku, więc mimo wszystko nie jest tak najgorzej, bo niemalże dwa tysiące kobiet aktywnie wykonuje ten zawód w naszym kraju. Najciekawsze są jednak same zarobki. W przypadku pracy project managerów wyglądają one dość ciekawie i imponująco. Wszyscy dobrze wiedzą przecież, jak niskie pensje uzyskuje większość osób pracujących w Polsce. Nawet nie tylko tych, które wykonują prace niewymagające żadnych umiejętności i wiedzy (są to np. ekspedienci sklepów), ale i te, które nakładają na człowieka ogromną odpowiedzialność i zmuszają go do ciągłej pracy kreatywnej. A zawód project managera łatwy na pewno nie jest. Mimo wszystko osoby, które się go podejmą, otrzymają w ramach tego dość duże wynagrodzenie. Większość project managerów pracujących w Polsce uzyskuje bowiem pensję w wysokości niecałych ośmiu tysięcy złotych. Nieliczni z nich zarabiają mniej, czyli ok. sześć tysięcy złotych, a podobna do nich grupa może liczyć na jeszcze większe project manager zarobki, które uzyskują wielkość nawet jedenastu tysięcy złotych. Za takie pieniądze na pewno da się już swobodnie przeżyć.

Należy jeszcze dodać, że większość project managerów z tytułu wykonywania swojej pracy może liczyć na dodatkowe świadczenia. Oprócz pieniędzy otrzymują oni przeważnie swój własny firmowy telefon komórkowy, co niestety wymusza na nich bycie pod ciągłym kontaktem – zawsze może zadzwonić do nich szef lub klient, z którym trzeba będzie omówić pewne sprawy kluczowe dla samej firmy. Project managerowie najczęściej te dysponują własnymi komputerami przenośnymi i choć mają im one pomagać w pracy i służyć do wywiązywania się z obowiązków zawodowych, często przy okazji wykorzystują laptopy do potrzeb własnych i codziennej rozrywki. Na tym stanowisku czeka na nich również prywatna opieka medyczna – dużo lepsza od tej państwowej. Dodatkowe świadczenia jeszcze bardziej uatrakcyjniają ten zawód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here