Zostań inżynierem!

Od najmłodszych lat rodzice powtarzają nam, że trzeba się uczyć, udać się na studia i zdobyć dobrą pracę na etacie. Jednak nie jest to do końca prawda. Założyciele ogromnych korporacji wcale nie mają dyplomów ukończenia studiów wyższych. Weźmy pod lupę jednego z założycieli ogromnej formy informatycznej, którą zna każdy, czyli Billa Gatesa. Okazuje się, że Bill nie posiada wyższego wykształcenia, ale jest świetnym programistą oraz twórcą architektury komputerów. Wniosek z tego płynie jasne, że studia nie są niezbędna do znalezienia wymarzonej pracy, ale bardzo mogą nam pomóc w poszukiwaniach. Studia to okres w życiu niemalże każdego człowieka gdzie poznajemy najwięcej ludzi, nawiązujemy najtrwalsze znajomości. Są to znajomości na całe życie. Właśnie dzięki nim nasza egzystencja staje się dużo prostsza. Studia można podzielić na kilka grup: studia Pierwszego stopnia, czyli, studia inżynierskie lub studia licencjackie, studia jednolite magisterskie, studia drugiego stopnia, czyli magisterskie oraz często pomijane, ale nadal istniejące studia trzeciego stopnia, czyli doktoranckie. Jak widać, ścieżek naszego rozwoju jest kilka, to jaką zdecydujemy się udać, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Czy warto udać się na studia inżynierskie?

Tutaj należy postawić sobie bardzo ważne pytanie. Co interesuje nas najbardziej. Studia inżynierskie, jak sama nazwa nam podpowiada, są studiami technicznymi. Czyli nasz krąg zainteresowań powinien być ukierunkowany na chemię, biologię, matematykę, fizykę, geografię i informatykę. Uczelnie wyższe to instytucje, składające się jakby z mniejszych. Można porównać to jakby do ogromnej szkoły, w której jest jeden dyrektor, czyli rektor i ma on władzę nad wszystkimi oraz mniejszych szkół mu podległych. Każda z mniejszych szkół jest nazywana wydziałem. Każdy wydział ma swoje prawa, swoje władze oraz specjalnie wyznaczone do odbywania się poszczególnych zajęć miejsce. Wiadomo, że czasami wydziały współpracują ze sobą, lecz są to zupełnie inne instytucje. Teraz przytoczę najpopularniejsze studia inżynierskie, jakie możemy spotkać w ofercie rekrutacyjnej każdej uczelni.

Informatyka, każdy z nas korzysta czy to z komputera, czy z laptopa, czy z nowoczesnego telefonu a może oglądasz tylko telewizor. Wszystkie te urządzenia łączy obecność przygotowanego do nich specjalistycznego oprogramowania. Jeśli chcemy kupić nowe buty, pierwszą rzeczą jest poszukiwanie najlepszego modelu w sklepach internetowych. Te właśnie sklepy zostały stworzone przez programistów. W dzisiejszym świecie mamy styczność z takimi urządzeniami praktycznie na każdym kroku. Nawet pralką kieruje mały komputer z odpowiednim oprogramowaniem, chcesz zagotować wodę czajnikiem elektrycznym? Tam też najdziesz prosty program, który odcina dopływ prądu do grzałki podczas osiągnięcia odpowiednio wysokiej temperatury wody. Dlatego też informatyka jest jednym z najbardziej obleganych kierunków, jakie mamy do wyboru na studia inżynierskie. Nie są to jednak łatwe studia, jest bardzo dużo nauki oraz indywidualnych projektów. Warto to wziąć pod uwagę podczas rekrutacji, konkurencja jest duża, ale mamy bardzo wiele możliwości na rozwój do wyboru.

Kolejnym kierunkiem na studia inżynierskie, który jest wart uwagi, jest architektura. Tak samo, jak branża IT idzie do przodu tak samo ludzie, więcej zarabiają, a co za tym idzie, więcej wydają. A inwestują te pieniądze w komfort swojego życia. Każdy chce mieć fajnie urządzone mieszkanie i tutaj wkracza architekt o specjalizacji projektant wnętrz. W zależności o wielkości mieszkania możemy za taki projekt zarobić nawet kilka tysięcy. Wszystko super wygląda na papierze, ale żeby to osiągnąć, trzeba poświęcić bardzo dużo czasu na naukę oraz na tworzenie projektów, których na architekturze jest najwięcej względem innych kierunków studiów. Ważnym jest również stworzenie swojego portfolio, czyli takiego albumu naszych projektów. Jest to jedna z niewielu sytuacji w życiu, kiedy chwalimy się naszymi osiągnięciami, tyle ile się tylko da.

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział, jakie studia inżynierskie są najlepsze do wyboru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here