Założenie działalności gospodarczej

Wiele młodych osób zastanawia się, co zrobić ze swoim życiem, jak nim pokierować, jakie podjąć decyzję. Jest to pewien absurd, że najważniejsze decyzje życiowe podejmujemy w momencie, kiedy nie mamy doświadczenia i zbyt wiele mądrości. Podejmujemy decyzje dotyczące swojej przyszłości kiedy mamy około 20 lat, a jeśli chodzi o wybór szkoły średniej, która również ma znacznie robimy to już w wieku około 15 lat. Wiele młodych osób w tym wieku, nie wie jeszcze co chce robić w życiu, jaki wykonywać zawód, prowadzi to do sytuacji, w której uczą sie tego, co im się nigdy nie przyda i na czym nie zarobią pieniędzy. Czasami jest tak, że dopiero po skończeniu studiów i dużym rozczarowaniu rynkiem zawodowym, biorą sprawy w swoje ręce i otwierają własną działalność, która również jest dużym ryzykiem. Na starcie nigdy ni wiadomo, czy biznes wypali, czy znajdzie się odbiorców, w dzisiejszych czasach nie ma nic pewnego, a biorąc również pod uwagę przeciwności w formie biurokracji, które bardzo zniechęcają do założenia własnej firmy, tracimy jakikolwiek entuzjazm.

Założenie działalności gospodarczej koszty są dość wysokie, dlatego warto korzystać z dotacji unijnych, które można uzyskać po zarejestrowaniu się jako osoba bezrobotna. Znacząco możemy pokryć swoje koszty. Taka dotację można przeznaczyć na zakup potrzebnych urządzeń, sprzętów, które pomogą prowadzić działalność, w niektórych branżach można nawet kupić samochód. Warto więc przemyśleć, w co warto zainwestować, żeby przełożyło się to na konkretne zyski. Bardzo dużo zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Czasem z dużymi kosztami wiąże się wynajęcie lokalu i konieczność płacenia za towar. Bardzo niedroga działalnością są usługi, nie mamy kosztów związanych z zamawianym towarem. Dobrym zawodem jest fryzjerka, w przypadku założenia własnej działalności, jest jednak konieczność wynajęcia lokalu, w którym miałybyśmy salon. Jest to marzenie wielu fryzjerek. Są jednak koszty związane z szamponami i produktami do włosów, ponadto trzeba wyposażyć salon. Właściwie wiec jak by nie patrzeć, każda działalność wiąże się z kosztami. Warto wybierać taką branże, w której dobrze się czujemy, znamy się na zagadnieniu i mamy smykałkę do wykonywania pewnych zajęć. Niektórzy budowlańcy i stolarze bardzo lubią swoją pracę, ponieważ mogą w niej zarabiać niemałe pieniądze, mają kontakt z ludźmi, i nie ponoszą kosztów związanych z wynajmowaniem lokalu. Co jakiś czas co prawa trzeba kupić dobre narzędzia, ale można otrzymać zwrot zapłaconego podatku Vat.

Te osoby, które zastawiają sie nad otworzonym własnego biznesu, dobrze, żeby najpierw zdobyły wiedzą i zasięgnęły wielu opinii. Co nagle to po diable, tak głosi mądre powiedzenie, co nie oznacza, że trzeba się powstrzymywać tylko po to, żeby upłynął jakiś okres czasu. Prawda jest również taka, że obecnie bardzo wiele zmienia się na rynku pracy i w nowoczesnych technologiach wciąż trzeba nadążać za zmianami, jeśli chcemy się utrzymać na jakimś poziomie.

Kolejnym zagadnieniem jest konieczność opłacania ZUS, są to wysokie, żeby mnie powiedzieć kosmiczne pieniądza, o ile na początku jest to około 500 zł, to po dwóch latach płacimy już 1200 zł, do tego trzeba pamiętać o konieczności rozliczania się z Urzędem Skarbowym, a w niektórych branżach, dobrze jest poprosić o pomoc profesjonalne biuro księgowe, co również wiąże się z opłatami. Może się zatem okazać, że w najlepszym przypadku po dwóch latach nasze koszty wyniosą około 1500 zł.

Nie trzeba się jednak zniechęcać, istnieje jeszcze możliwość założenia spółki, co dość znacznie pozwala zmniejszyć koszty. W przypadku prowadzeniu spółki, nie ma konieczności płacenia ubezpieczenia społecznego do Zus, jest natomiast konieczność ubezpieczania zdrowotnego i to najlepiej zrobić w ZUS, składka wynosi około 300 zł. Trzeba przyznać, ze to dużo mniejsze koszty. Warto to rozważyć. Wiele Polaków decyduje sie jednak na prowadzeni firmy za granicą, a raczej jeśli chodzi o formalności, nie można powiedzieć, że jest to oszustwo, ponieważ, nie ma w tym nic złego, jeśli wykonuje się wszystko w świetle obowiązującego prawa Państwa, w którym zakładamy działalność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here