Studia w Poznaniu

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego i piąte co do wielkości miasto w Polsce liczące sobie ponad 500 tysięcy mieszkańców. Leży niemal dokładnie w połowie drogi z Warszawy do Berlina, co zapewnia mu bardzo dobry kontakt z oboma stolicami i ważnymi ośrodkami handlowymi. Poznań to także jedno z najlepiej rozwijających się w Polsce miast – mnogość inwestycji i prawdziwie zachodni charakter przyciągają do niego przyjezdnych z całej Polski i nie tylko. Na ulicach miasta można usłyszeć bardzo wiele języków dosłownie z całego świata.

Studia w Poznaniu są więc bardzo atrakcyjną opcją dla młodych osób szukających wrażeń i chcących prowadzić interesujące życie towarzyskie, jak i kulturalne. W mieście działa wiele muzeów, teatrów, kin studyjnych, odbywa się mnóstwo koncertów grup z bardzo szerokiego spectrum gatunków muzycznych. Obecnie w Poznaniu uczy się ponad 100 tysięcy studentów, z czego duża część to osoby przyjezdne, skuszone wizją miejskiego życia i rozpoczęcia nowego w nim rozdziału.

Główną uczelnią poznańską jest Uniwersytet Adama Mickiewicza uznawany za solidny trzeci filar polskiego szkolnictwa wyższego za Uniwersytetem Warszawskim oraz Uniwersytetem Jagiellońskim. Na UAM uczy się obecnie ponad 40 tysięcy studentów na wielu rozmaitych wydziałach w dużej mierze skupionych w budynkach nowo powstałego kampusu Morasko. Część obiektów położona jest w Starym Mieście i do dziś, jak Collegium Minus lub Collegium Maius zachwyca historycznymi wnętrzami. Poznań słynie z Wydziału Prawa i Administracji, który jako jedyny wydział prawa w Polsce otrzymał ostatnio kategorię A+ w badaniach sporządzonych przez ministerstwo. UAM pochwalić może się również bardzo wysokim poziomie nauczania na Wydziale Neofilologii i Wydziale Anglistyki, co zaowocowało ostatnio dwoma pierwszymi miejscami w kategorii języków obcych w rankingu Perspektyw. Studenci mogą więc mieć pewność, że uczęszczają do najwyższej klasy uniwersytetu plasującego się w każdym rankingu w samej czołówce krajowej. Poznań jest też miastem rozwojowym, gdzie w praktycznie żadnej profesji nie powinno w przeciągu najbliższych lat zabraknąć miejsc pracy.

W Poznaniu znajduje się także jedna z lepszych w kraju uczelnia techniczna – Politechnika Poznańska, która kształci ponad 30 tysięcy osób zainteresowanych nowymi technologiami i naukami ścisłymi. Mają oni być motorem dla rozwoju Wielkopolski i całego kraju i prężnie pracować nad nowym wykorzystaniem znajdujących się wokół nas materiałów. Politechnika stara się więc rozbudowywać stale swoją ofertę, aby dostosowywać się do ciągle zmieniającego się świata. W dobie patentowania kolejnych technologii z roku na rok należy dbać o staranne aktualizowanie wiedzy i poszerzanie zawartości swoich laboratoriów.

Inną bardzo ważną uczelnią państwową w Poznaniu jest Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, który specjalizuje się w kształceniu przyszłych kadr lekarskich, dzięki czemu oczywiście panują na nim bardzo rygorystyczne warunki przyjęcia. Zawód lekarza wymaga od kandydata wielkiej odpowiedzialności i sporych umiejętności, których może na uczelni tej nabyć. W Poznaniu działają jeszcze trzy inne uniwersytety państwowe: Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny powstały z Akademii Sztuk Pięknych oraz Uniwersytet Przyrodniczy. W samym centrum znajduje się także inna szkoła wyższa publiczna, a mianowicie Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Warto również powiedzieć, że w Poznaniu znajduje się doskonała oferta rozmaitych szkół wyższych niepaństwowych m.in. Wyższa Szkoła Bankowa, Wyższa Szkoła Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego, a także poznański oddział Uniwersytetu SWPS. Studenci mają szansę wybierać spośród setek kierunków na bardzo wielu uczelniach, więc praktycznie każdy znajdzie coś satysfakcjonującego dla siebie. Mało które miasto w Polsce może pochwalić się podobną ofertą edukacyjną – wydaje się, że Poznań ustępuje tylko takim ośrodkom akademickim jak Warszawa i Kraków. Studenci w Poznaniu są bardzo liczącą się siłą i aktywnie uczestniczą w życiu tego miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here