Praca w IT

Wraz z upływem lat, rynek pracy w Polsce, zmieniał się diametralnie. Dzięki rozwojowi technologii powstały nowe zawody oraz nowe miejsca pracy. Aby znaleźć pracę, w branży IT musimy spełnić kilka warunków. Pierwszy z nich to studia najlepiej na kierunku informatyka bądź na pokrewnych kierunkach związanych z programowaniem. Musimy się nastawić na ogromną konkurencję w tej branży. Poprzez tak dużą konkurencję musimy się wyróżniać, aby dostać się do jakiejkolwiek pracy. Zacznijmy od początku.

Na jakie studia należy się wybrać?

Aby dostać się na studia informatyczne, musimy najpierw dobrze zdać maturę, ponieważ konkurencja podczas rekrutacji jest duża. W zeszłym roku na jedno miejsce na informatyce na Politechnice Wrocławskiej było ponad 16 osób. Aby dostać się na studia, musimy zdawać na maturze przedmioty podstawowe, jak i przedmioty rozszerzone. Przedmioty rozszerzone to przede wszystkim rozszerzona matematyka, rozszerzona fizyka oraz rozszerzona informatyka. Musimy uzyskać bardzo wysokie wyniki na maturze. Jeśli już dostaniemy się na studia, musimy się na nich utrzymać. A jak wiemy nie od dziś, informatyka jest bardzo trudnym kierunkiem. Trzeba zaznaczyć również że pozytywne ukończenie studiów nie gwarantuje nam znalezienia pracy.

Gdzie mogę znaleźć oferty pracy IT?

Zacznijmy najpierw od sposobów najłatwiejszych znanych każdemu. Pierwszy z nich to kupno gazety z ogłoszeniami o pracę. Jest to dość staromodny sposób, więc pracodawcy coraz rzadziej z niego korzystają. Miejscem cieszącym się największą popularnością w poszukiwaniu pracy są portale internetowe do tego stworzona.

Najpopularniejszym z nich jest Pracuj.pl, gdzie możemy znaleźć oferty pracy ze wszystkich branży dostępnych na rynku. Portal oferuje nam również możliwość wyszukiwania pracy w miejscu naszego zamieszkania, co ułatwia nam poszukiwania pracy oraz zaoszczędza dużo czasu. Jeżeli pokłócimy się o założenie konta w serwisie, możemy przy użyciu jednego przycisku wysłać nasze CV ówcześnie przypisane do naszego konta, naszemu przyszłemu pracodawcy. Warto zaznaczyć, aby w serwisie zostało umieszczone nasze CV w języku polskim, jak i języku angielskim. Jeżeli chcemy znaleźć pracę w IT, musimy biegle porozumiewać się w języku angielskim, stąd dobrą praktyką jest posiadanie CV w języku angielskim.

Następnym portalem, który oferuje możliwość znalezienia pracy przy różnych dziedzinach jest OLX.pl, jest to portal nie tylko do poszukiwania pracy, ale również do lokalnej sprzedaży detalicznej. Na tym portalu również możemy znaleźć oferty pracy IT, które nas interesują. Podczas wyszukiwania, możemy zaznaczyć miejsce, gdzie chcemy znaleźć pracę. Portal jest przyjemny i prosty w obsłudze.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy znaleźć oferty pracy IT, są targi pracy. Na każdej wyższej uczelni istnieje instytucja: biuro karier, zajmuje się ona poszukiwaniem pracy dla absolwentów uczelni poszukiwaniem miejsca na praktyki podczas studiowania. Biuro Karier Utrzymuje kontakt z działami rekrutacji największych firm na rynku i przynajmniej raz w semestrze organizowane są ogólnouczelniane targi pracy. Możemy się tam wybrać, aby znaleźć pracę, należy odpowiednio się do tego przygotować. Warto jest przygotować sobie krótką listę pytań, które możemy zadać przedstawicielowi będącemu na targach pracy. Nie Zapomnijmy o zebraniu kilku kopii CV zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim.

Oferty pracy w IT jakie oferuje rynek to: programista baz danych, tester oprogramowania, programista stron internetowych, helpdesk, architekt oprogramowania, ServiceDesk itp.

Jako że nie posiadamy żadnego doświadczenia, bardzo mogą nam pomóc podczas aplikowania stanowisko do nowej pracy projekty, które wykonaliśmy podczas studiowania, warto więc je zawrzeć w sekcji doświadczenia w naszym CV. Czasami firmy organizują płatne bądź bezpłatne programy stażowe, więc warto obserwować oficjalne strony wielkich firm z dziedziny IT w danym mieście.

Po przeczytaniu tego artykułu każdy z nas będzie wiedział gdzie może znaleźć oferty pracy IT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here