Bez umiejętności i zaangażowania niezbędnych do budowania biznesu, większość blogi nigdy nie dojdzie do punktu, gdy będą mogli zrezygnować z pracy i zostać zawodowymi blogerami. Większości ludzi brakuje odpowiedniego nastawienia i możliwości intelektualnych niezbędnych do stania się zawodowym blogerem. Bez spójności między strategią i taktyką, żadne dobre rady, wskazówki, techniki, opisy doświadczeń innych lub nawet „święty Graal”blogowania – rada, aby „pisać wartościowe treści” – nie pomoże Ci osiągnąć celu. Będziesz bić głową o ścianę lub siedzieć w kącie sparaliżowany nadmiarem informacji. Ważne jest, aby otworzyć oczy i umysł by zawodowo zajmować się blogowaniem i sprawiać aby ono było jego głównym źródłem dochodu.Blogi dają ujście kreatywności, wpływają na ludzi, są narzędziem komunikacji, edukacji i rozrywki. Mogą również łączyć ludzi, wspierać przyjaźnie, służyć rozpowszechnianiu idei, wpływać na poglądy polityczne oraz być źródłem informacji. Więc jak zarabiać w sieci – zarabiać wirtualne pieniądze?
Zarabiać można na wiele sposobów i na pewno to, jak to robi się dzisiaj różni się od tego jak robiono to rok temu . Zarabianie polega po prostu na stosowaniu metod zarabiania pieniędzy na treści, które publikujesz. Zawodowe blogowanie nie oznacza szukania zleceń na pisanie tekstów. Chodzi o budowanie biznesu, aktywów w sieci i używanie ich jako dźwigni dla zarabiania pieniędzy w teraźniejszości i budowanie długoterminowej wartości na przyszłość.
Blog można definiować na wiele sposobów, ale tak naprawdę, najprościej wyjaśnić, czym jest blog przez porównanie go do „normalnej” strony internetowej, ponieważ zasadniczo blog jest właśnie specyficznym rodzajem strony internetowej. Wpisy są umieszczane w porządku chronologicznym, od najnowszego od góry strony – jest to bardzo charakterystyczny element każdego blog, z jakim się kiedykolwiek zetknęliśmy. Wpisy ( tytuły, a następnie treść) są umieszczane poczynając od góry strony, z ostatnio opublikowanym wpisem na początku, po którym następuje następny i tak dalej. Format ten jest dziedzictwem „pamiętnikarskich” początków blogów. Termin „blog” pochodzi od „weblog”, co w istocie oznacza internetowy dziennik lub pamiętnik. Dziennik zawiera datowane wpisy i tak też jest w przypadku blogów. Trzeba jednak zaznaczyć, że pomimo pamiętnikarskiego stylu, blogi dzisiaj nie są tylko pamiętnikami i mówią nie tylko na temat osobistego życia autorów. Niektóre blogi nadal przekazują myśli jednego autora, tak jak to jest w przypadku innych blogów, nie piszą tam o swoim kocie i psie, ani co zjedli tego dnia na śniadanie. Trzymają się wybranego tematu – np e-biznesu i blogowania – i wszyscy zainteresowani tymi dwoma tematami odwiedzają ten blog i go czytają. Dziś blogi mogą poruszać każdy temat, mogą być pisane przez jednego lub wielu autorów i z pewnością nie wszystkie są osobistymi pamiętnikami. Osobista refleksja, opinia i ton mają swoje miejsce w blogach, ale to nie wpływa na zakres poruszanych tematów.
Tradycyjne strony cierpią na jedną chroniczną przypadłość, która uniemożliwia zwykłym ludziom ich tworzenie, a mianowicie wymagają one posiadania dużej wiedzy technicznej. Nawet przy użyciu wyszukanych systemów zarządzania treścią, tworzenie stron było do tej pory poza zasięgiem większości użytkowników internetu. Blogi zmieniły ten stan rzeczy. Zapewniają one możliwość publikowania w sposób na tyle łatwy, że przeciętny użytkownik sieci z pewną praktyką może pisać i publikować treści w Internecie. Od kiedy publikowanie stało się proste jak pisanie e-maili, bariery wejścia zostały obniżone na tyle, że blogowanie stało się powszechne i dziś mamy świat zapełniony milionami blogów. Możliwość pozostawienia komentarzy to kolejna istotna różnica w porównaniu do tradycyjnej strony. Każdy artykuł opublikowany w sieci ma pole tekstowe, które umożliwia czytelnikom zostawienie komentarza na temat tego artykułu. Czytelnicy w ten sposób moją się komunikować bezpośrednio z autorem artykułu, prowadzić rozmowę wywołaną przez publikacje i w zasadzie zmienić blog w społeczność.