Kryptowaluty a tokeny

Kryptowaluty, czyli cyfrowe waluty, to jeden z popularnych sposobów na zainwestowanie swojego kapitału. Pierwsza kryptowaluta pojawiła się w 2009 roku, a jej twórcą była osoba bądź grupa osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Od tego momentu na rynku pojawiły się dziesiątki konkurencyjnych kryptowalut. W poniższym artykule omawiamy, jakie są różnice między kryptowalutami a tokenami.

Popularność kryptowalut z roku na rok rośnie

Są osoby, które nazywają kryptowalutami wszystkie instrumenty, które są notowane na giełdach kryptowaluty. To w zasadzie prawda, ponieważ kurs tego typu aktywów uzależniony jest przede wszystkim od popytu i podaży. 

Powyższe względy sprawiają, że wielu inwestorów nie zwraca uwagi na techniczne aspekty działania kryptowalut, ponieważ ważniejsze są ich notowania a także możliwości zysku na handlu w perspektywie długoterminowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że specjaliści wyróżniają dwie grupy aktywów cyfrowych. Chodzi tutaj o kryptowaluty i tokeny.

 Bez względu na to, w jakie instrumenty finansowe się zaopatrujemy, powinniśmy zwracać uwagę na to, by korzystać z usług takich firm pośredniczących, które oferują wysoki poziom bezpieczeństwa realizowanych transakcji. Jednym z takich podmiotów jest bank Saxo. Jednocześnie osoby inwestujące w kryptowaluty muszą pamiętać o tym, że tego rodzaju transakcje obarczone są bardzo wysokim ryzykiem – istnieje wysokie prawdopodobieństwo utraty wszystkich zainwestowanych środków finansowych.

Kryptowaluty a tokeny – wyjaśnienie najważniejszych różnic

Na czym polegają różnice pomiędzy kryptowalutami a tokenami? Poznanie tych różnic powinno pełnić dla inwestorów istotną rolę. Kryptowaluty działają jak wirtualne środki finansowe, dlatego są nazywane cyfrowymi walutami i w pewnym, ograniczonym zakresie, pełnią funkcję płatniczą.

Z kolei tokeny mają inne zastosowania – mogą na przykład być wykorzystywane do pozyskiwania funduszy bądź być odpowiednikiem gotówki przeniesionej na blockchain. W niektórych przypadkach tokeny posiadają także cechy podobne do akcji giełdowych.

Kolejna różnica polega na tym, że każda z kryptowalut istniejących obecnie na świecie posiada własną sieć blockchain, podczas gdy tokeny tworzy się na obcych łańcuchach bloków z wykorzystaniem gotowego oprogramowania komputerowego.

Niezwykle istotna różnica między kryptowalutami a tokenami polega na tym, że stworzenie tych pierwszych jest zdecydowanie trudniejsze – musimy bowiem posiadać zaawansowane umiejętności programistyczne a także specjalistyczną wiedzę. Stworzenie tokena jest o wiele prostsze – wystarczy, że skorzystamy z internetowych instrukcji, których jest całkiem sporo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here