Jaka jest różnica między dystrybutorem prądu i sprzedawcą energii – wyjaśniamy

Rachunki za prąd nieustannie rosną – zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw. W związku z tym, coraz więcej osób szuka sposobu na ograniczenie wydatków na energię elektryczną, a tym samym zmniejszenie wydatków firmowych. Najprostszym sposobem na obniżenie kwot na rachunkach jest zmiana dostawcy energii. Ale kim tak właściwie jest dostawca? Sprzedawcą prądu, czy jego dystrybutorem?

Dystrybutor prądu – definicja

Dystrybutor prądu to Operator Systemu Dystrybucyjnego. Najprościej rzecz ujmując, dystrybutorem nazywamy przedsiębiorstwo będące właścicielem infrastruktury energetycznej. Dystrybutor odpowiada za dostarczenie prądu do przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, a także za utrzymanie bezpieczeństwa i prowadzenie sieci dystrybucyjnej. Nie można zmienić dystrybutora prądu – klient nie ma wpływu na to, jaki dystrybutor odpowiada za dostarczanie energii na danym obszarze.

Sprzedawca energii elektrycznej – definicja

Sprzedawcą energii elektrycznej nazywa się podmiot, który umożliwia jej zakup finalnym odbiorcom. Co za tym idzie, sprzedawca jest pośrednikiem między dystrybutorem a klientem finalnym, zarówno indywidualnym jak i biznesowym – nie zajmuje się jednak fizycznie dostawą prądu. W takim wypadku to właśnie on jest dostawcą prądu. Zmiana sprzedawcy jest zazwyczaj możliwa. W większości przypadków na danym obszarze działa przynajmniej kilku sprzedawców energii elektrycznej, dzięki czemu mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą znaleźć ofertę odpowiadającą ich potrzebom.

Optymalizacja wydatków za prąd

Na rynku energetycznym panuje duża konkurencja, zwłaszcza wśród sprzedawców. Prześcigają się oni w oferowaniu klientom (zarówno biznesowym, jak i indywidualnym) coraz to korzystniejszych ofert, dostosowanych do ich potrzeb. Optymalizację wydatków na energię elektryczną warto więc zacząć od dokładnego przejrzenia umowy ze sprzedawcą i przeanalizowania poszczególnych pozycji na rachunku. Może okazać się, że sama zmiana sprzedawcy pozwoli na znaczne obniżenie rachunku za energię elektryczną. Więcej na temat procesu zmiany sprzedawcy energii elektrycznej można przeczytać na www.poprostuenergia.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here