Co trzeba zrobić, żeby dobrze zarabiać?

Kończysz szkołę i zaczynasz wchodzić w dorosłe życie.

Nieważne, jakie masz wykształcenie – czy właśnie opuściłeś mury liceum, technikum, szkoły branżowej… To co jest ważne, to to, co zrobisz dalej.
Możesz kierować się swoją pasją, marzeniami, tym, co lubisz lub umiesz robić. Ewentualnie możesz posłuchać dobrych rad z otoczenia, ale nigdy nie bierz ich sobie zbyt bardzo do serca i każdą dobrze przemyśl. To Twoje życie i Twoje decyzje.

Cokolwiek chodzi Ci po głowie, to pewnie gdzieś w tle i tak pojawia się pytanie: jak dużo zarabiać? Wiadomo, że przecież nawet robiąc to co się kocha trzeba za coś żyć. Mieć gdzie mieszkać, co jeść, móc wyjechać na wakacje. Nie można zaharowywać się za marne grosze. Solidna praca powinna być solidnie wynagradzana. Poza tym, można nie pracować szczególnie ciężko, a stać się bogatym dzięki swoim świetnym pomysłom i zdolnościom.

Przyjrzyjmy się jednak możliwościom – co trzeba zrobić, aby sporo zarabiać?

Studiuj z głową
Wielu pewnie od razu wskaże na wagę wykształcenia. Niestety, wybierając studia młodzi ludzie często kierują się jedynie tym, co akurat lubią w danym momencie życia. Inni kierują się modą albo aktualnym zapotrzebowaniem na rynku pracy. Wszystko zależy od kierunku studiów i naszych predyspozycji. Jeśli wybierzesz coś, co jest dla Ciebie szalenie interesujące, ale jednak nie będziesz w stanie podołać zmasowanej dawce takiej dziedziny, to takie studia będą stratą czasu, co najmniej roku (bo dopiero w kolejnym roku będziesz mógł ponownie rekrutować się na inne studia). Poza tym mnóstwo uczelni szkoli jedynie od strony teoretycznej i trudno zdobyć na nich praktyczne wykształcenie. Jeśli liczysz na rozwój umiejętności, które pomogą Ci dobrze zarobić, to lepiej stawiaj na doświadczenie. Owszem, warto zacząć studia, ale wybierz takie, o których wiadomo, że dadzą Ci taką możliwość. Warto też od początku podejmować się pracy, która ma jakikolwiek związek z tym, co chcesz robić w przyszłości.

Rozwój, rozwój
Cokolwiek chcesz robić – rozwijaj się.
Chcesz zarobić na giełdzie? Naucz się podstaw ekonomii, czytaj w tym temacie rzetelne źródła, słuchaj doświadczonych osób. Analizuj opracowania, próbuj swoich sił na niewielką skalę.
Marzysz o własnej firmie? Najpierw popracuj w takiej, która wydaje Ci się wzorem do naśladowania. Trudno być dobrym prezesem, jeśli nie wie się jakie są dobre praktyki w Twojej wymarzonej dziedzinie.
Chciałbyś zostać grafikiem, programistą, pracować w reklamie? W tych dziedzinach studia dają o wiele mniej, niż rozwijanie swoich umiejętności na własną rękę, bycie na bieżąco i pomysłowość.

Zarobić i się nie narobić
Oczywiście możesz spróbować minimalizować swój wysiłek i próbować zarabiać pieniądze za nic. Jednak zajęcia, nie wszystkie zajęcia, które wydają się przynosić zyski „za nic” rzeczywiście są takie wygodne. Bycie gwiazdą YouTube czy Instagrama niesie za sobą ryzyko hejtu. Ciężko też się wybić z czymś nowym. Trzeba być odpornym psychicznie i pomysłowym. Poza tym zyski przychodzą dopiero po dłuższym czasie, w trakcie którego trzeba nastawić się na wręcz dokładanie do interesu.
Modelki także nie mają łatwego życia.

Uważaj na oszustów!
Twoja chęć zarabiania dużo może być motorem do rozwoju, ale może też stać się niebezpieczną pułapką. Pewnie nie raz miałeś już do czynienia z mailami proponującymi magiczne przelewy od nigeryjskiego księcia, zaproszenie na superdarmowe szkolenia albo zawierające linki do nieznanych stron, na których można zarobić 100$ za godzinę pracy. To najprostszy sposób, żeby dać się wkręcić w sytuację, w której można sporo stracić, a w najlepszym razie złapać wirusa. W komentarzach do popularnych artykułów nieznani ludzie wklejają wiadomości typu „Zarabiam 10.000 PLN w miesiąc nie wychodząc z domu! Kliknij i dowiedz się jak!”. Oczywiście większość osób nie daje się na to nabrać, ale zdesperowane osoby, które chcą szybko zarobić mogą próbować chwytać się nawet takich możliwości.

Łatwa kasa
Podsumowując, najlepiej jest postawić na rozwijanie własnych umiejętności. Tego nikt Ci nie odbierze i zawsze będziesz mógł zrobić z nich pożytek. Albo rozwijać w nowym, bardziej opłacalnym kierunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here