Jak poradzić sobie ze szkodnikami w sadzie

Różnego rodzaju insekty potrafią wyrządzić wiele szkód w różnego rodzaju upraw. W przypadku sadownictwa istnieje wiele odmian różnego rodzaju motyli oraz ciem, które w stanie larwalnym stanowią duży problem.

Innym zagrożeniem będą także pajęczaki, które również mogą żywić się liśćmi i łodygami. Z pewnością największym zagrożeniem są one w okresie pierwszych lat wzrostu drzewek, wówczas insekty mogą zjeść dużą ilość liści, uniemożliwiając prawidłowy wzrost drzewa. Wówczas pierwsze plony mogą odłożyć się w czasie, co przyniesie realne straty. Jeśli szkodniki zaatakują uprawy owoców, może się zdarzyć, że całe zbiory zostaną zniszczone. Temu procesowi można zapobiec, stosując środki owadobójcze i chroniąc wrażliwe drzewa owocowe. Przędziorki, w tym pająk czerwony, atakują wszystkie rodzaje drzew owocowych, co widać po tym, że liście pokryte są białymi strukturami przypominającymi pajęczynę. W przypadku inwazji przędziorków należy podjąć kroki w celu ich jak najszybszego usunięcia.

Insektycydy działają przeciwko żerującym szkodnikom, czyli owadom ssącym i gryzącym, które mogą powodować znaczne uszkodzenia drzew owocowych.

Insektycydy

W przypadku stosowania oprysków należy wybrać odpowiedni okres i fazę rozwoju szkodników. Większość czyni największe zniszczenia w fazie larwalnej, najczęściej występujące szkodniki osiągają ta formę w okresie od kwietnia do maja i są wówczas bardzo aktywne. Warto wybierać produkty które są bardzo dobrze tolerowane przez rośliny, łatwo się mieszają i można je stosować w szerokim zakresie temperatur. Ponadto insektycydy nie mogą być zagrożeniem dla pszczół czy też innych grup owadów. Muszą zatem działać selektywnie. Warto zwrócić także na opryski, jeżeli sady znajdują się w pobliżu domów należy pozamykać okna. Opryski należy wykonywać w odpowiednie dni, kiedy nie ma opadów, ponieważ wówczas opryski mogłyby szybko spłynąć z deszczem. Kiedy w ciągu dnia jest gorąco, warto opryski wykonywać w nocy, aby zbyt szybko nie wyparowały. Wówczas zwalczanie szkodników w jabłoni podobnie jak w przypadku innych drzew będzie wydajniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here