Ile urlopu przysługuje osobie pracującej na pół etatu?

Każdy człowiek pracujący zawodowo czasem potrzebuje chwili wytchnienia, aby zregenerować siły do pracy. Aby dobrze odpocząć najlepiej jest czas urlopowy spędzić poza domem. Wskazane jest, aby osoby pracujące fizycznie odpoczywały biernie podczas urlopu wypoczynkowego, natomiast osoby pracujące umysłowo powinny ten wolny czas spędzać czynnie.

Niezależnie od tego, czy pracujemy na pełny czy też na część etatu, każdej osobie pracującej w oparciu o umowę o pracę należy się każdego roku kalendarzowego urlop wypoczynkowy.

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na to, aby móc pracować na pełnym etacie, dlatego też wiele osób świadczy pracę zawodową w niepełnym wymiarze czasu pracy. Często nienajlepszy stan naszego zdrowia przyczynia się do tego, że jesteśmy zmuszeni pracować na część etatu. Taka forma pracy odpowiada tez wielu matkom wychowującym małe dzieci. Otóż ze względu na mnóstwo obowiązków domowych związanych z opieką nad nieletnimi dziećmi kobiety takie nie są w stanie pracować na cały etat.

Wiele takich osób często zastanawia się czy należy im się urlop wypoczynkowy oraz w jakim wymiarze.

Otóż zgodnie z obowiązującym kodeksem pracy urlop wypoczynkowy należy się proporcjonalnie do przepracowanych godzin.

Tak więc osobie zatrudnionej na cały etat, która miesięcznie pracuje około stu sześćdziesięciu godzin – przeciętnie około czterdziestu godzin tygodniowo należy się dwadzieścia dni urlopu w ciągu roku jeśli nie przepracowała ona jeszcze dziesięciu lat. Z kolei osobom, które to świadczą pracę zawodową powyżej dziesięciu lat należy się dwadzieścia sześć dni urlopu w ciągu roku.
Kierując się tą zasadą można w bardzo prosty sposób obliczyć ile urlopu należy się osobie pracującej tylko na pół etatu. Otóż jeśli osoba taka pracuje przeciętnie około dwudziestu godzin tygodniowo to w ciągu miesiąca pracuje ona około osiemdziesięciu godzin.

Obliczając proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy urlop można w niezwykle prosty sposób obliczyć że każdej osobie pracującej na pół etatu należy się o połowę niższy wymiar urlopu wypoczynkowego niż osobie pracującej na cały etat. Tak więc jeśli osoba pracująca na pół etatu nie przepracowała jeszcze dziesięciu lat to należy jej się w ciągu roku kalendarzowego dziesięć dni urlopu wypoczynkowego, natomiast pracownikowi który przepracował więcej niż dziesięć lat należy się w ciągu roku kalendarzowego trzynaście dni urlopu wypoczynkowego.

Niezwykle ważny jest fakt, że zarówno urlop na cały etat, jak i urlop pół etatu pracodawca nie musi wydać w ciągu roku kalendarzowego na który to jest przyznany urlop. Otóż zgodnie z obowiązującym w naszym kraju kodeksem pracy urlop wypoczynkowy może być wydany do końca września następnego roku. Jeśli pracownik do tego czasu nie skorzysta z przysługującego mu urlopu wypoczynkowego to wówczas każdy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty mu ekwiwalentu za urlop, który to jest obliczany na podstawie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia.

Niezwykle istotny jest również fakt, że każdemu pracownikowi, niezależnie od tego czy pracuje on na cały etat czy też na część etatu należy się w przeciągu każdego roku kalendarzowego czternastodniowa przerwa od pracy. Zatem zgodnie z prawem każdy pracodawca musi zapewnić każdemu pracownikowi dwutygodniowy urlop, dzięki któremu pracownik ma czas aby zregenerować swoje siły do pracy.

Zazwyczaj urlop dwutygodniowy jest wydawany w okresie letnim i wówczas to większość polskich rodzin wyjeżdża wraz z rodziną na upragnione wakacje w ulubione miejsce takie jak polskie góry, morze czy też za granicę. Wczasy poza granicami kraju w słonecznej Grecji, Hiszpanii, Turcji i wielu innych państwach ze względu na bardzo korzystne warunki atmosferyczne i piękną pogodę są coraz bardziej popularne. Niemniej nie ma reguły i w niektórych przypadkach urlop dwutygodniowy może być wydany w okresie zimowym. O tym kiedy wydać urlop dwutygodniowy powinien zadecydować wspólnie pracownik z pracodawcą, niemniej zawsze muszą być wzięte pod uwagę uzasadnione potrzeby zakładu pracy oraz indywidualnego pracownika.

PODZIEL SIĘ
Następny artykułStudia lotnicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here