Ile czasów angielskich studenci naprawdę muszą się nauczyć?

0
1176

Warto zadać sobie pytanie, ile osób uczących się o czasach angielskich, zdaje sobie sprawę ile z nich jest naprawdę potrzebnych.

Zanim przeczytasz ten artykuł, zastanów się samemu przez chwilę – ile znasz czasów angielskich? Czy rozumiesz Present Simple? Czy nie myli ci się Present Perfect? Temat czasów „english tenses” zawracał mi głowę od kilku lat, a kiedy dyskutowano nad tym zagadnieniem, nie mogłam być szczęśliwsza, żeby się nim zająć.

Jeżeli nie wyobrażasz sobie, że Twoi uczniowie będą chcieli lub musieli napisać taki akapit, nie ma dobrego powodu, aby uczyć ich jak opanować każdy możliwy czasownik w języku angielskim. W rzeczywistości, dla celów akademickiego pisania, 3 czasy – teraźniejsze proste, przeszłe proste i teraźniejsze doskonałe – są wystarczające. Czyli czasy Present Simple, Present Perfect i Present Perfect Continuous.

Dlaczego tylko te angielskie czasy?

Dowody są jasne: te 3 czasy (w stronie aktywnej i biernej) stanowią około 98% czasów w publikowanych tekstach. Dla mówienia, dodaj do ważnych czasowników teraźniejszych progresywnych i raczej mniej powszechnych progresywnych minionych, a Twoi uczniowie będą gotowi do komunikowania się. Tłumaczę tutaj nazwy angielskich czasów na język polski, gdyż mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej czytelnikowi będzie zrozumieć zagadnienia związane z czasami angielskimi, niemniej musicie pamiętać, że chodzi tu oczywiście o takie czasy jak present simple, present perfect, czy present continuous, których pełne wyjaśnienie znajduje się na specjalistycznych stronach poświęconych nauce języka angielskiego, takich jak: Present Simple.

Chociaż istnieją konteksty, w których używane i użyteczne są czasowniki doskonałe przeszłe i przyszłe, musimy być praktyczni. Większość uczniów ma większe potrzeby gramatyczne niż czas, który może się zdarzyć raz na 1000 zdań. Zobacz ile czasu właśnie zaoszczeziłeś na nauczanie klauzul względnych, łączników logicznych i artykułów! To czego naprawdę potrzebują nasi studenci, to dużo praktyki w zakresie wiedzy o tym kiedy i jak używać podstawowych czasów, a zwłaszcza o tym, że najpopularniejszy i najczęściej używany czas to oczywiście Present Simple, czyli czas, od którego zaczynamy naukę gramatyki angielskiej.

Czasy angielskie i czasowniki

Innym obszarem, który zasługuje na większą uwagę, jest wybór czasowników, ponieważ słownictwo nie powinno być oddzielone od gramatyki. Na przykład, czasowniki, które mają podstawowe znaczenie zmiany (stawać się, rozwijać, zwiększać, zmniejszać) są często używane w czasie teraźniejszym doskonałym, czasie, który może mieć znaczenie zmiany w czasie. Warto wykonać ćwiczenia gramtyczne i przećwiczyć sobie wszystkie czasy i czasowniki w odpowiednim kontekście.

Czasami odczuwamy niechęć do spędzania czasu na nauczaniu rzadkich form czasownikowych, być może dlatego, że nauczyciele czują, że powstrzymują się od części systemu gramatycznego. Jedną z odpowiedzi byłoby nauczanie tylko podstawowych czasowników do zrozumienia, bez oczekiwania, że uczniowie nauczą się pozostałych. Niektórzy z nich nauczą się i użyją ich poprawnie, ale reszta klasy ucierpi z tego powodu.

Zestawienie czasów angielskich w tabeli

Jeśli nie rozumiesz czasów angielskich, nie możesz pojąć różnic między nimi, musisz rzucić okiem na zestawienie ich w formie tabeli albo jakiegoś wykazu. My osobiście proponujemy uczniom zapoznanie się z Zestawieniem czasów angielskich w podlinkowanej formie, jako że wszystko jest czytelna, zawiera opis oraz przykładowe zdania. Dzięki temu znacznie łatwiej zrozumieć poszczególne czasy.

Czasy angielskie w tabeli – to przejrzysta forma, krótka, zwarta, ale i zarazem treściwa. Jest to rodzaj ściągi – warto ją sobie wydrukować, powiesić przy biurku i postarać się zrozumieć. Tylko tak nauczymy się gramatyki angielskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here