Czym jest prawo spadkowe?

Wiele osób w różnym wieku często otrzymuje spadek, a dokładniej informację o tym, że taki został pozostawiony lub taki się należy. W takiej sytuacji często ludzie są zadowoleni z tego faktu i już mają przed oczami fortunę, która spada na nich jak grom z jasnego nieba. Rzeczywistość bywa jednak różna i w wielu przypadkach, dziedziczy się nie to, co by się chciało, tylko długi po osobie zmarłej.

Często spadkobiercy są zdziwieni, bo zawsze byli przekonani, że nie możliwe jest to, że odziedziczyć wszystko, czego się nie chce, ale tak to najczęściej wygląda. Nie wiedząc, czym jest prawo spadkowe i jak się do niego odnieść, łatwo popełnić banalne błędy. A gdy już się je zrobi, to trzeba ponieść konsekwencje niewłaściwych decyzji i spłacać zobowiązania osoby, która podarowała długi. Jeśli chce się tego uniknąć, warto zorientować się, jaka była mniej więcej sytuacja osoby, która pozostawiła spadek. Nie ma się jednak często szansy na to, by sprawdzić to dogłębnie, bo są to informacje ściśle tajne.

Zobacz też: https://cookies24.pl/2022/01/31/dziedziczenie-ustawowe-a-testamentowe-szukajmy-dobrych-rozwiazan-na-przyszlosc/

Adwokat dla spadkodawców i spadkobierców może okazać się pomocny w tej sprawie, ale nawet i on nie będzie w stanie dowiedzieć się, czy przedmiotem spadku są aktywa, czy pasywa. Jeśli dziedziczącym jest osoba niepełnoletnia, to jest ona reprezentowana przez opiekunów prawnych. Żeby móc zrzec się spadku w imieniu małoletniego, konieczne jest uzyskanie zgody sądu rodzinnego.

W większości przypadków udaje się taką zgodę uzyskać, bo przykre byłoby, gdyby dziecko musiało spłacać długi swoich dziadków i być tak bardzo obciążone na życiowym starcie. W wielu sytuacjach adwokat od spraw spadkowych oferuje swoją pomoc i służy dobrymi radami oraz podejmuje konkretne działania, mające na celu wyprowadzenie sytuacji na prostą w stosunkowo jak najkrótszym czasie. Warto więc skorzystać z jego usług, jeśli tylko ma się taką możliwość, bo można wiele zyskać i uchronić siebie oraz swoją rodzinę przed przyjęciem niewygodnego spadku, który z automatu mogłoby się dostać, gdyby nie poczyniło się żadnych kroków.

Przeczytaj też: https://www.kronikatygodnia.pl/artykul-4media/18440,jak-napisac-testament-przygotuj-z-wyprzedzeniem-ten-wazny-dokument

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here