Co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie gotówkowym?

0
1357

Kredyty gotówkowe https://splatapozyczek.pl/kredyt-gotowkowy/ należą do najpopularniejszych wśród Polaków rodzajów kredytu. Z reguły zaciąga się je na stosunkowo niewielkie sumy, ale można nimi sfinansować również większe przedsięwzięcia, jak na przykład remont mieszkania. Banki nie weryfikują ani nie sprawdzają, na jaki cel lub cele wydamy pieniądze, tak więc zależy to całkowicie od nas.

Problem jednak w tym, że ofert kredytów gotówkowych jest bardzo wiele, a nie wszystkie z nich są tak korzystne, jak moglibyśmy sobie życzyć. Ciężko jest podjąć rozsądną decyzję, jeśli nie posiadamy szerokiej wiedzy na temat polskiego rynku kredytowego. W takim razie co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie gotówkowym? Do kogo się zwrócić?

Zwracaj uwagę na zapisy umowy kredytowej

Wiele osób nie czyta umowy kredytowej przed jej podpisaniem ani nawet nie zapoznaje się dokładnie ze szczegółami wybranej przez siebie oferty. Jest to oczywiście spory błąd, który może ostatecznie dużo nas kosztować. Elementy umowy kredytowej, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę, to przede wszystkim:

  • wysokość oprocentowania, prowizji i innych opłat
  • termin spłaty
  • zasady odnośnie do wcześniejszej spłaty i nadpłaty kredytu.

Wierzyciele nie mogą zawierać w umowie zapisów niezgodnych z prawem, nawet, jeśli dobrowolnie się na nie zgodzimy. Nie zmienia to faktu, że umowa kredytowa może jednocześnie być niekorzystna i znajdować się w granicach prawa. Dlatego też, jeśli nie chcemy niepotrzebnie przepłacić, powinniśmy się z nią zapoznać.

Wbrew pozorom nie jest to duży problem, nawet jeśli nie mamy dużej wiedzy w zakresie bankowości i finansów. Kredyty gotówkowe są znacznie prostsze i mniej skomplikowane niż przykładowo kredyty hipoteczne, tak więc umowa nie powinna być ani przesadnie długa, ani niezrozumiała.

Porównaj koszty

Porównywanie kosztów kredytów „na oko” może być bardzo dla nas nieopłacalne, zwłaszcza, jeśli nie mamy w tym zakresie żadnego doświadczenia. Bywa, że kusi nas niska bądź nawet zerowa prowizja i automatycznie uważamy, że oznacza to korzystny kredyt, ale w rzeczywistości oprocentowanie jest znacznie za wysokie i vice versa.

Przed podjęciem decyzji o wyborze kredytu powinniśmy w związku z tym obliczyć i porównać koszty związane z poszczególnymi ofertami, nawet, jeśli jedna z nich wydaje się na pierwszy rzut oka najbardziej atrakcyjna.

Pomocny okaże się wskaźnik RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Im jest on wyższy, tym droższy będzie kredyt. Przy wyliczaniu RRSO bierze się pod uwagę nie tylko odsetki, ale też prowizję i inne koszty dodatkowe, co pozwala uzyskać bardziej realistyczny obraz tego, ile rzeczywiście będzie nas kosztował dany kredyt.

Zwróć się do eksperta

Pośrednicy kredytowi są szczególnie pomocni, kiedy mamy do czynienia z bardzo skomplikowanymi i długoterminowymi zobowiązaniami, takimi jak kredyty hipoteczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić się do nich również w sprawie kredytów gotówkowych. Wsparcie dobrego pośrednika, takiego jak Spłata Pożyczek, będzie znacznie cenniejsze niż internetowe porównywarki czy rankingi, tworzone przez osoby o niesprawdzonych kompetencjach.

W czym pomoże nam ekspert? Przede wszystkim przeanalizuje naszą sytuację finansową i na jej podstawie znajdzie dla nas najkorzystniejszą ofertę, a następnie podejmie negocjacje z bankiem, aby zapewnić nam najlepsze możliwe warunki. Z jego pomocą otrzymamy decyzję kredytową szybko i bez żadnych problemów, przy minimalnych formalnościach.

Nie bez znaczenia jest fakt, że nie tylko podczas procesu zaciągania kredytu, ale aż do momentu jego spłaty, będziemy mieli możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nasze związane z nim pytania. Będzie to z pewnością sporą ulgą dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w zakresie kredytów, a nie chcą popełnić żadnego błędu i zaszkodzić sobie finansowo. Biorąc kredyt z pośrednikiem kredytowym zyskujemy pewność, że cała operacja będzie dla nas korzystna i bezpieczna.

Co zrobić, żeby nie przepłacić na kredycie gotówkowym – podsumowanie

Większości Polaków w swoim życiu zdarzy się wziąć jakiś kredyt – czy to na sprzęt AGD, wymarzone wakacje, samochód czy po prostu bieżące wydatki. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby w takiej sytuacji nie przepłacić. Wybierając zły kredyt gotówkowy nie stracimy zazwyczaj tak dużo, jak na przykład przy niekorzystnym kredycie hipotecznym, ale mimo wszystko mogą to być niemałe sumy.

Uważne czytanie umowy kredytowej jest kluczowym krokiem, który wiele osób omija. Jest to zrozumiałe, z uwagi, że nie są one najciekawszymi lekturami, ale powinniśmy się przemóc i poświęcić na to nieco czasu.

Jeśli jednak nie mamy na to cierpliwości, tak jak i na wyszukiwanie i porównywanie najlepszych ofert różnych banków, dobrym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się ze wspomnianym wcześniej pośrednikiem kredytowym. W ten sposób oszczędzimy sporo nerwów i stresu, a także pieniędzy, jako że unikniemy niepotrzebnego przepłacania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here