Chmury obliczeniowe – czy są bezpieczne?

Chmura obliczeniowa jest niezwykle popularnym oprogramowaniem docenianym za mobilność oszczędności i skalowalność. Największą barierą, która powstrzymuje nas przed korzystaniem z tej technologii jest obawa o bezpieczeństwo naszych danych. Czy słusznie?

Czym są chmury obliczeniowe?

Korzystanie z chmur, czyli cloud computing zyskuje coraz większe zaufanie wśród użytkowników, a dla wielu firm stało się codziennością i nieodłącznym elementem pracy. Narzędzia wykorzystywane w przedsiębiorstwach mogą działać w modelu chmury publicznej. Jest to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które daje możliwość przechowywania danych na zewnętrznych serwerach rozmieszczonych po całym świecie, bez konieczności zakupu własnych. Przykładowo, korzystając z CRM w chmurze, wszyscy użytkownicy posiadają  dokładnie taką samą wersję oprogramowania, która jest automatycznie aktualizowana.

Bezpieczeństwo danych

W przypadku chmury obliczeniowej nie mamy fizycznego dostępu do naszych plików, co może wiązać się z obawą o bezpieczeństwo danych. Z drugiej strony, w razie nagłej awarii sprzętu zostajemy pozbawieni wszystkich plików informacji. Korzystając z chmury nawet, gdy urządzenie zostanie uszkodzone, dane będą bezpiecznie. Nie należy się obawiać, że trafią w niepowołane ręce. Dostawcy chmur posiadają bardzo skuteczne zabezpieczenia przed atakami hackerskimi. Wszystkie dane są szyfrowane, a dzięki backupowi przypadkowe usunięcie plików nie jest problemem. Dodatkowo, w przypadku zgubienia bądź kradzieży komputera istnieje możliwość zdalnego „wyczyszczenia” urządzenia!

Dostępność w chmurze

Niekwestionowaną zaletą chmury jest pełna dostępność danych z dowolnego miejsca na świecie oraz różnych urządzeń, także mobilnych. Systemy takie jak CRM pozwalają w znaczący sposób usprawnić kontakt z klientami oraz przepływ informacji w organizacji. Wówczas prace postępują sprawniej i jeszcze bardziej wydajnie. Aktualizacje są przeprowadzane automatycznie bez potrzeby wykonywania kolejnych instalacji na komputerach pracowników. Chmura nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale również elastyczność, stabilność usług w krytycznych okolicznościach oraz ogromną wydajność, dzięki mocy jaką oferują centra obliczeniowe. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa, zalet i wykorzystania chmur można znaleźć na stronie https://craftware.pl/crm-w-chmurze-czy-bezpieczne/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here