praca

Żywiec to powiatowe miasto w województwie śląskim, położone w jego południowej części, niedaleko granicy ze Słowacją. Zlokalizowane jest w malowniczej okolicy Jeziora Żywieckiego, w otoczeniu górskich szczytów. Ma duży potencjał turystyczny, który umie wykorzystać. Do największych atrakcji miasta należą: piękny Pałac Habsburgów, park miniatur i oczywiście słynny browar, gdzie można odwiedzić bardzo ciekawe muzeum. Miasto przyciąga również pielgrzymów, którzy modlą się w pobliskim Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie. A jak wygląda rynek pracy w Żywcu i gdzie jego mieszkańcy znajdują zatrudnienie?

Rynek pracy w Żywcu

Oprócz branży browarniczej w mieście rozwijają się również inne gałęzie przemysłu: maszynowy, spożywczy, elementów budowlanych, mydlarski. Działa tu dużo firm budowlanych. Ważnym sektorem zatrudnienia jest turystyka i związane z nią usługi. Atutem inwestycyjnym Żywca jest jego położenie niedaleko Bielska-Białej – największego miasta południowej części województwa śląskiego. Działają tu cztery duże zakłady pracy, które zatrudniają co najmniej 1000 osób, kolejne osiem posiada od 250 do 999 pracowników. Pozostałe mniejsze firmy często rozwijają rodzinny biznes. Praca w Żywcu i okolicach czeka przykładowo na: murarzy, tynkarzy, betoniarzy, zbrojarzy, robotników wykończeniowych a także geodetów i kartografów. Bez trudu zatrudnienie znajdą chętni do pracy w branży motoryzacyjnej, meblowej, spożywczej, chemicznej. Żywieccy pracodawcy poszukują również: kucharzy, kelnerów, barmanów, pomoce kuchenne, kierowców i magazynierów. Podobnie jak w całym kraju brakuje pielęgniarek i ratowników medycznych, poszukiwani są opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Oferty pracy w Żywcu czekają również na pracowników służb mundurowych. Województwo śląskie jest jednym z tych województw, które notuje niskie bezrobocie na tle całego kraju, w roku 2021 wyniosło zaledwie 4,8%. W powiecie żywieckim stopa bezrobocia w czerwcu 2021 roku wyniosła 6,8%.

Aktualne oferty pracy w Żywcu znajdziesz na portalu pracy Gowork.

Kto może liczyć na najlepsze zarobki w Żywcu? Zdaniem ekspertów największe szanse na wzrost pensji w roku 2022 mają pracownicy produkcyjni, gdzie 425 firm planuje podwyżki. Na wzrost pensji mogą liczyć osoby zatrudnione w budownictwie i usługach oraz handlu. Wzrost cen najbardziej dotknie tych, którzy zarabiają najmniej np. sprzątaczki, pracowników magazynu, kelnerów, pomoce kuchenne. Nie nastraja optymizmem fakt, że cena rachunku za gaz ma wzrosnąć o około 54%, zaś opłaty za prąd 24%. Rosną ceny produktów żywnościowych.

Jak znaleźć dobrą pracę?

Warto podkreślić, że jedną ze skutecznych i szybkich metod znalezienia pracy jest przeglądanie ofert w Internecie. Tylko część pracodawców korzysta z pośrednictwa urzędów, zdecydowana większość zamieszcza ogłoszenia o pracy w sieci. Trzeba jednak uważać na oszustów proponujących łatwy zarobek przy niewielkim nakładzie pracy, propozycje fikcyjnych prac chałupniczych, które mają na celu naciąganie na podanie swoich danych osobowych lub założenie konta bankowego. Podejrzane są wszelkie oferty współpracy pozbawione konkretnych informacji. Szukajmy pracy za pośrednictwem bezpiecznego, profesjonalnego portalu, takiego jak na przykład Praca.pl. i bądźmy ostrożni. Pośrednictwo pracy jest również jedną z podstawowych usług powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Można tam uzyskać różne cenne informacje – o ofertach pracy, organizowanych giełdach i targach. Najważniejszymi działaniami podejmowanymi w ramach tej usługi jest pozyskiwanie od pracodawców ofert pracy, upowszechnianie ich w Centralnej Bazie Ofert Pracy a także przez inne środki masowego przekazu. Na stronach internetowych urzędów pracy można znaleźć między innymi porady dotyczące napisania listu motywacyjnego i CV, dowiedzieć się z jakich form wsparcia może skorzystać zarówno osoba bezrobotna jak i pracodawca. Z bezpłatnej usługi pośrednictwa pracy może skorzystać każdy, gdyż jest ono świadczone dla osób zarejestrowanych i niezarejestrowanych.

Poradnik w pigułce

Zaplanujmy konkretne działania na każdy dzień określając ilość ofert, rozmów telefonicznych i wizyt u pracodawców. Poświęćmy trochę czasu na swoją autoprezentację korzystając z fachowych wskazówek, zadbajmy o dobrze napisane CV czy list motywacyjny. Dobrze się zastanówmy na jakiego rodzaju stanowiskach możemy wykorzystać swój potencjał, doświadczenie i możliwości. Zbierajmy informacje o miejscach pracy wykorzystując sieć kontaktów – powiadommy rodzinę i znajomych, że szukamy pracy. Warto wiedzieć, że większość pracodawców woli zatrudniać osoby przez kogoś rekomendowane, ale nie powinniśmy prosić o załatwienie pracy, pytajmy o kontakt i dowiedzmy się jakie są oczekiwania wobec pracowników. Kontaktujmy się bezpośrednio z pracodawcą. Wykorzystajmy Internet, by znaleźć adresy interesujących nas firm – branżowy spis firm znajdziemy pod adresem www.pkt.pl www. zumi.pl. Możemy również skorzystać z usług agencji zatrudnienia, wykaz legalnie działających agencji znajduje się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here