Zalety emerytury górniczej

Wiele osób, które kończą pracę i przechodzą na emeryturę, przeżywają szok, gdy dowiadują się, ile wynosi. Niestety, po kilkudziesięciu latach pracy, miesięczna wypłata z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może wynosić nawet mniej niż dwa tysiące złotych na rękę. Jest to sytuacja o tyle niekorzystna, iż po odliczeniu rachunków i opłat, może zabraknąć środków na podstawowe produkty, niezbędne do życia. Jeśli wystarczy zaś pieniędzy na najpotrzebniejsze wydatki, możliwe, że trudno będzie odkładać pewne kwoty na przyszłość. Wiadomo przecież, że w wieku emerytalnym pojawiają się dodatkowe nakłady, takie jak zakup leków, opłacenie pomocy w domu, prezenty dla wnuczków i inne, niejednokrotnie spore koszty. Istnieją jednak zawody, których przedstawiciele nie muszą się zbytnio obawiać o utrzymanie, a są to na przykład górnicy, policjanci, żołnierze, nauczyciele czy strażacy. Nie wszystkie takie profesje zapewniają wysokie płace na stare lata, tak jak emerytura górnicza, ale często są zwolnione z różnego rodzaju podatków, a wiek emerytalny osiąga się dużo wcześniej. Wzbudza to często kontrowersje, jednak trzeba pamiętać, iż zawody te dość mocno odbijają się na zdrowiu psychicznym, a mogą być bezpośrednio związane z zagrożeniem życia, więc odpowiednie przywileje mogą okazać się naprawdę potrzebne, a nawet konieczne.

Watro przyjrzeć się zawodowi górnika, którego emerytura może być odpowiednim gwarantem dostatniego życia. Przede wszystkim, średnia emerytura górnika pracującego przy wydobyciu wynosi około 3200 złotych. Jest to więc dość spora suma w porównaniu do innych zawodów, a poza jej wysokością jest jeszcze kilka udogodnień. Przeciętnie, górnik może zakończyć pracę w wieku około pięćdziesięciu lat, co jest świetnym wynikiem w porównaniu do większości profesji, gdzie wiek emerytalny wynosi sześćdziesiąt lat u kobiet, a sześćdziesiąt pięć u mężczyzn. Wynika to jednak z niesprzyjającego zdrowiu charakteru pracy i ciężkiej, fizycznej pracy. Sam zawód związany jest z licznymi premiami, takimi jak te z okazji barbórki, trzynastej pensji czy deputatu węglowego. Zaskakujący może być również fakt, iż ogólnokrajowe zmiany wieku emerytalnego, nie dotyczą zawodu górnika. Praca pod ziemią niesie za sobą również wiele zagrożeń. Niejednokrotnie dowiadujemy się o śmiertelnych wypadkach przedstawicieli tej grupy. Może dojść do wielu, bardzo niebezpiecznych wypadków, takich jak pożary czy osunięcia gruntu. Nie brakuje też mniej groźnych sytuacji, mogących doprowadzić nawet do kalectwa, więc ryzyko tego zawodu jest spore, nawet przy licznych kontrolach stanu wyrobisk i przestrzegania niezliczonych norm. Mimo to, wiele osób przyciąga przyzwoity zarobek i wygodna emerytura górnicza.

Praca górnika jest jedną z najbardziej cenionych w naszym kraju, przez co, przeciętny pracownik kopalni zarabia godnie i otrzymuje przyzwoitą emeryturę górniczą z licznymi dodatkami. Nauczyciele mogą cieszyć się płatnymi wakacjami, wieloma dniami wolnymi i możliwością skorzystania z rocznego urlopu. Również policjanci mają możliwość przejścia na świadczenia emerytalne wcześniej nawet niż górnicy, ciesząc się dodatkowo stałą pensją, która też nie należy do najniższych. Zawody te mogą zapewnić stabilną sytuację finansową, jednak nie należą do najbezpieczniejszych i często ich skutki odczuwać można nawet do końca życia. Zagrożenia czyhają na każdym kroku. Policjant musi często radzić sobie z niebezpiecznymi osobami i sytuacjami, a wielu nie jest do niej przyjaźnie nastawionych. Piętnem pracy policjanta są różnego rodzaju uszczerbki psychiczne, takie jak depresja i psychozy, wywołane wydarzeniami, w których brali udział. Nauczyciele zaś muszą radzić sobie z młodzieżą, która niejednokrotnie okazuje się być trudna do okiełznania i nieskora do współpracy. Choroby, których może nabawić się nauczyciel to najczęściej nerwica, problemy ze słuchem i głosem. Wszystkie te zawody niejako wymagają poświęcenia zdrowia, co spowodować może później konieczność leczenia, które samo w sobie generuje już koszty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here