Zakładanie firmy - jednoosobowa działalność gospodarcza

Żyjemy w czasach, gdzie praca jest głównym elementem pozyskiwania pieniędzy. Nie licząc pojedynczych przypadków, chyba bezpowrotnie minęły czasy dziedzicznych fortun, pozwalających spadkobiercy żyć dostatnie przez całe życie. Większość z nas stara się pracować w ramach umowy o pracę, która przede wszystkim gwarantuje nam stabilność zatrudnienia oraz pełen pakiet przywilejów w postaci opłacanego ubezpieczenia medycznego, oraz comiesięcznej składki emerytalnej opłacanej przez naszego pracodawcę. Część osób decyduję się zwiększyć miesięczne dochody netto, kosztem tych przywilejów. Często popularne stają się tak zwane umowy śmieciowe, formalnie nazywające się umowami zlecenie i umowami o dzieło. Nie mamy wówczas często pełnego ubezpieczenia zdrowotnego czy składki emerytalnej, ale większa ilość pieniędzy ląduje na naszym koncie.

Wiele osób dochodzi do wniosku, że nie chcą pracować na pełen etat. Często kieruje nimi chęć zysku, ale niekiedy chęć realizowania swojej idei w skali globalnej. Decyduję się one wówczas na założenie firmy.

W przypadku firm także mamy do wyboru kilka wariantów, najpopularniejsza jest zawsze działalność jednoosobowa. Ten rodzaj firmy polega mniej więcej na tym, że nasza działalność jest ściśle powiązana z naszym imieniem i nazwiskiem, a cały nasz majątek osobisty, staje się jednocześnie majątkiem firmy. Największy problem z tego typem działalności jest związany z wysokim ryzykiem utraty osobistych pieniędzy czy oszczędności. Zaletą jest prosta obsługa księgowa oraz minimum formalności. Jednocześnie otwiera się także szeroka możliwość osiągania zysków.
Rozwiązaniem problemów związanych z jednoosobowymi firmami są spółki, szczególnie ta z ograniczoną odpowiedzialnością. Pozbywa się wówczas odpowiedzialności własnym majątkiem — spółki mają swój odrębny majątek. Musimy się natomiast liczyć z większymi problemami księgowymi oraz dokumentowanie przychodów i wydatków firmy. Spółki Sp. z o.o. mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości — co generuje dodatkowe koszty.

Jak wygląda zakładanie jednoosobowej działalności.
Cała procedura jest dość prosta. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać jest rejestracja w systemie CEIDG. Sam kreator jest dość intuicyjny, a procedura nie powinna zając więcej niż 30 minut. Z kwestii formalnych będziemy musieli, także złożyć odpowiednie dokumenty w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz udać się do Urzędu Skarbowego w celu zarejestrowania naszej działalności jako płatników VAT. Po spełnieniu formalnych wymagań będziemy mogli przystąpić do dalszych kroków, już ściśle związanych z prowadzoną przez nas działalnością.

Mając firmę, będziemy musieli zdecydować, czy chcemy prowadzić ją w domu — wówczas konieczne będzie wyizolowanie jednego pomieszczenia typowo na cele biurowe. Możemy także wynająć mieszkanie lub specjalne biuro w celu prowadzenia w nim działalności. Zwłaszcza na początku działalności, warto unikać dodatkowych kosztów, dlatego rejestracja firmy w domu nie jest złym rozwiązaniem.

Jakie koszty będzie generować nasza firma?
Bez wątpienia stałym kosztem będzie dla nas koszt internetu oraz telefonu firmowego — są to narzędzia, bez których w dzisiejszych czasach nie da się funkcjonować. Warto zadbać, żeby nasze łącze internetowe miało dobrą przepustowość — jest to niezwykle przydatne w przypadku kontaktu z klientami zagranicznymi, gdzie rozmowy najczęściej odbywają się przy użyciu komunikatorów internetowych.
Wizerunek firmy zwłaszcza na początku funkcjonowania jest niezwykle ważny, dlatego warto zadbać o profesjonalnie przygotowaną stronę internetową oraz wpisy w katalogach reklamowych. Koszt utrzymania strony internetowej to głównie adres, pod którym strona będzie widoczna oraz serwer, na którym będzie się ona znajdować. W skali roku nie są to znaczące koszty, ale mogą dać dobry efekt marketingowy.

Jednoosobowa firma jest często wybierana jako zamiennik tradycyjnej umowy o pracę. Jest wiele branż, gdzie jest to preferowana forma zatrudnienia oraz gwarantująca pracownikowi większe dochody przy zachowaniu ubezpieczenia zdrowotnego, oraz drobnej kwoty odkładanej co miesiąc na przyszłą emeryturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here