Urlop wychowawczy zasiłek

Będąc na swoim urlopie wychowawczym, teoretycznie rodzic skupia się przede wszystkim na opiece nad swoim dzieckiem, dlatego w takim momencie sprawy budżetu domowego nie powinny go interesować. Gdyby jednak o nich zapomniał, później mógłby się obudzić z deską w nocniku, gdy nagle na zakupach spożywczych jego karta bankowa odmówiłaby mu posłuszeństwa, bo okazałoby się, że pozbył się jakimś cudem wszystkich pieniędzy. A małe dzieci (jak i również te starsze) pochłaniają ich ogromne ilości. Bez przerwy chorują, zwłaszcza w zimowym i jesiennym okresie, kiedy dochodzi do spadku temperatury powietrza, a pomieszczenia są przegrzewane. Chory maluch do powrotu do zdrowia potrzebuje natomiast masy lekarstw i musi często odwiedzać lekarzy – a jeśli rodzic nie chce go zabierać do państwowych przychodni, zmusza się do płacenia za prywatną opiekę medyczną. Dzieciństwo to także zabawa, a zabawa to zabawki. Niektóre z nich potrafią kosztować nawet kilkaset złotych, a każdy maluch po prostu musi je mieć, bo w przeciwnym wypadku czuje się gorszy od swoich rówieśników. Rodzice oczywiście na to wszystko się zgadzają. Wiedzą, że tak już w dzisiejszych czasach jest, że dzieci muszą mieć same najlepsze rzeczy, bo w przeciwnym razie czują się gorsze od innych. Spełniają zatem ich zachcianki, nie zważając na stan swojego budżetu, aż ostatecznie okazuje się, że pozostało w nim tak niewiele pieniędzy, iż należałoby jak najszybciej skądś je zdobyć. Jak uzyskać zatem urlop wychowawczy zasiłek? Czy każdy, kto w tym momencie przebywa na wychowawczym urlopie, może się o niego postarać? Jakie istnieje prawdopodobieństwo, że go zdobędzie? No i ile może wynosić wartość takiego zasiłku przyznawanego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym?

Polskie prawo mówi o tym, że każdy rodzic, który przebywa na urlopie wychowawczym (zarówno mama, jak i tata), może ubiegać się o dodatkowe świadczenie finansowe, czyli pewnego rodzaju zasiłek. Nazywany jest on dodatkiem wychowawczym i przyznawany jest z tytułu opieki nad dzieckiem. Oczywiście zanim ktokolwiek się o niego postara, powinien poznać te wszystkie warunki, jakie należy spełnić, aby dodatkowy zasiłek uzyskać. Mówią o tym ustawy utworzone i opublikowane już w roku 2003, które oczywiście każdego roku ulegają drobnym zmianom, dlatego by być na bieżąco, należy zapoznawać się z ich aktualizacjami. Ogólnie rzecz biorąc sprawy prezentują się tak – urlop wychowawczy zasiłek może być przyznany uprawnionym ludziom, którzy w momencie składania swojego wniosku o dodatek korzystają ze swojego urlopu wychowawczego. Kto do grupy tych osób może należeć? Na pewno mama i tato, czyli rodzice samego dziecka. Dodatek do urlopu wychowawczego przyznawany jest również prawnym opiekunom, jeżeli to właśnie oni rzeczywiście na co dzień zajmują się dzieckiem. Zasiłek finansowy można pobierać przez określoną ilość czasu, zapisaną w ustawach z 2003 roku. Według nich przeciętna osoba może otrzymywać swój dodatek przez maksymalnie dwadzieścia cztery miesiące kalendarzowe. W skrajnych i nietypowych przypadkach okres ten może zostać przedłużony. Jeżeli bowiem rodzic opiekuje się dwójką dzieci, ma prawo do pobierania zasiłku przez trzydzieści sześć miesięcy kalendarzowych. W przypadku opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi okres wsparcia finansowego maksymalizuje się aż do siedemdziesięciu dwóch miesięcy kalendarzowych. To od konkretnej sytuacji zależy więc to, przez jak długi czas będzie można pobierać te dodatkowe pieniądze.

Warto wyjaśnić sobie jeszcze jedną kwestię. Na urlopie wychowawczym, zgodnie z przepisami prawnymi, w tym samym czasie może przebywać dwójka rodziców. Choć mało które rodziny korzystają z tej opcji, czasem się to zdarza, a to skutkuje jednocześnie niemożnością pobrania dodatkowych zasiłków. Oczywiście ten jeden zostaje przyznany, ale drugi rodzic nie może wtedy wziąć na siebie kolejnego dodatku do urlopu wychowawczego, nawet jeśli sam na nim obecnie przebywa. Należy o tym pamiętać, aby niepotrzebnie nie ubiegać się o coś, czego i tak się nie otrzyma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here