Studia Podyplomowe

Ukończyłeś studia pierwszego stopnia i wciąż chcesz uzupełnić swoją wiedzę lub zdobyć dodatkowe umiejętności, które pozwolą poszerzyć twoje horyzonty? A może oczekujesz awansu w pracy, który otrzymasz dopiero gdy ukończysz dodatkowe szkolenia lub kursy? Najlepszą odpowiedzią na wszystkie zawarte powyżej pytania jest ukończenie szkoły podyplomowej.

Na wstępie należy zadać sobie jedno z najważniejszych pytań dotyczących tego tematu, a mianowicie co to są studia podyplomowe i kiedy można aplikować na takowe studia?

Według definicji studia podyplomowe to studia inne niżeli studia wyższe lub studia doktoranckie. Szkoła ta przeznaczona jest tylko i wyłącznie dla osób, które posiadają kwalifikację co najmniej pierwszego stopnia. W skrócie aby złożyć aplikację na studia podyplomowe należy posiadać dyplom studiów licencjackich, inżynierskich lub magisterskich. Po ukończeniu takowej szkoły otrzymujemy najczęściej świadectwo ukończenia szkoły podyplomowej – nie mylić z znanymi wszystkim dyplomami studenckimi. W niektórych przypadkach student kończący szkołę podyplomową zobowiązany jest również do obronienia pracy podyplomowej.

Najczęstszym błędem przyszłych studentów szkół podyplomowych jest pojmowanie powyżej opisanych studiów jako coś gorszego lub mniej prestiżowego. Studia podyplomowe posiadają wiele interesujących zalet, które spróbujemy opisać w skrócie poniżej.
Po pierwsze szkoła ta oferuje bardzo szybkie dokształcenie się, czyli zaoszczędzenie czasu. W dzisiejszych czasach nie posiadamy możliwości marnowania czasu i wybierania długich kierunków nauczania – mimo iż często mamy na to ochotę. Studia podyplomowe dają Nam możliwość uzyskania potrzebnych kwalifikacji w ciągu dwóch krótkich lat. Dodatkowym atutem są dni, w których odbywają się lekcję, ponieważ są to weekendy. Fakt ten jest bardzo istotny dla osób, które już rozpoczęły swoją karierę zawodową i nie chcą z niej rezygnować na poczet samokształcenia w odpowiednim kierunku.
Kolejną zaletą jest uzyskanie lepszej pozycji na rynku pracy w Polsce. W momencie ukończenia szkoły podyplomowej jesteśmy lepiej postrzegani przez przyszłych pracodawców, którzy w obecnych czasach poszukują wykwalifikowanej kadry pracowniczej aby poprawiać jakość oferowanych przez siebie usług.
Ostatnią i najważniejszą według mnie zaletą studiów podyplomowych jest poszerzenie horyzontów, ponieważ nikt nie zakaże Ci nauki czegoś co nie jest związane z twoim pierwszym zawodem. Dodatkowo fakt ukończenia i otrzymania świadectwa ukończenia szkoły podyplomowej znacząco powiększa szanse na zdobycie lepszej pracy lub stanowiska, na które nie może pozwolić sobie przeciętny student, który ukończył tylko i wyłącznie pierwszy stopień studiów.

Niestety studia podyplomowe nie posiadają tylko i wyłącznie zalet. Posiadają również wady. Największą z nich jest cena takowych studiów, ponieważ jest ona bardzo zróżnicowana i nie można jej określić w jednolity sposób. Na cenę kierunku składa się bardzo wiele czynników takich jak:
– lokalizacja szkoły,
– popularność szkoły,
– długość zajęć,
– osoby prowadzące lekcję,
– popularność kierunku.
Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kosztownych studiów są wszelakie refundacje, które oferuje Nam unia europejska lub pracodawca wysyłający Nas do szkoły w celu poszerzenia naszych kwalifikacji. Dodatkowo w Polsce znajdziemy bardzo wiele kierunków, które są w całości lub chociaż w połowie refundowane przez skarb państwa.

Na koniec chciałbym napisać, iż według mnie uczęszczanie na studia podyplomowe to jedna z lepszych inwestycji w nasz rozwój, ponieważ w wielu przypadkach nic to Nas nie kosztuje oprócz oczywiście czasu, który stracimy na lekcję i dojazdy. Należy również pamiętać, że praktycznie zawsze włożony wysiłek w kształcenie własnej osoby owocuje w przyszłości przynosząc przy tym lepszą pracę lub chociażby stanowisko, które na pewno przyniesie nam lepsze korzyści materialne.
Dlatego jeśli czytacie ten artykuł i posiadacie chęci oraz możliwości aby pójść na studia podyplomowe to bardzo serdecznie zachęcam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here