Rodzaje kredytów

Kredyt bierzemy zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy kupić coś lub zainwestować środki w rozwój firmy, jednak nie posiadamy wystarczających zasobów finansowych na ten moment. Godzimy się więc, że w zamian za otrzymanie całej potrzebnej kwoty od banku, będziemy przez określony czas, co miesiąc oddawać bankowi raty, będące ułamkiem kwoty, którą otrzymaliśmy. W ratach zawarte są też odsetki, ponieważ bank chce zarobić na tym, że pożyczył nam pieniądze. Wyróżniamy różne rodzaje kredytów, które różnią się od siebie pewnymi szczegółami oraz celami, na których realizację się je zaciąga. Wyjaśnijmy więc najważniejsze rodzaje kredytów, co oznaczają poszczególne pojęcia i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kredytów oferowanych przez banki w Polsce.

Kredyt konsumpcyjny – jest zaciągany w celu zrealizowania bieżących potrzeb klienta banku. Przykładowo, potrzebujemy nowego telewizora lub zepsuło nam się auto i chcemy kupić nowe. Okazji do wzięcia takiego kredytu jest bardzo wiele, choć zdaniem sporej części ludzi lepszym rozwiązaniem jest odkładanie niewielkich sum pieniędzy „na czarną godzinę”, aby nie być zmuszonym do wzięcia kredytu w sytuacji, kiedy zepsuje się jakieś ważne urządzenie w domu. Niektórzy na kredyty konsumpcyjne decydują z nieco bardziej błahych powodów, np. chcą mieć koniecznie najnowszy model telefonu, mimo że nie stać ich na to.

Kredyt hipoteczny – celem tego rodzaju kredytów jest sfinansowanie zakupu nieruchomości lub zrealizowania budowlanej inwestycji. Taki kredyt często biorą np. młode małżeństwa, pragnące przeprowadzić się do swojego własnego mieszkania lub domu, uniezależniając się tym samym od swoich rodziców. Niestety, ceny domów oraz mieszkań w Polsce są niewspółmiernie wysokie do przeciętnych zarobków i osoby które nie zajmują najwyższych stanowisk, a chcą szybko mieć swoje własne miejsce do zamieszkania, często muszą zdecydować się właśnie na kredyt hipoteczny.

Kredyt inwestycyjny – taki kredyt daje duże szanse, ale oznacza też ryzyko. Bierze się go w celu zakupu akcji czy obligacji, poszerzania sobie pola manewru w zarządzaniu różnego rodzaju papierami wartościowymi. To raczej zajęcie dla doświadczonych w ekonomii ludzi, ponieważ można wiele stracić. Niemniej trzeba przyznać, że są osoby, dla których decyzja o kredycie inwestycyjnym okazała się świetnym ruchem, poprawiającym długoterminowo standard ich życia.

Kredyt konsolidacyjny – jeżeli mamy zaciągniętych kilka kredytów i nie radzimy sobie z ich spłatą, możemy zastanowić się nad kredytem konsolidacyjnym. Polega on na połączeniu kilku kredytów w jeden. W efekcie bank jest w stanie obniżyć miesięczną ratę i umożliwić nam spłatę zobowiązań. Są one też w prostszej i bardziej przejrzystej formie, bez chaosu i zamieszania.

Karta kredytowa – taka karta jest powiązana z naszym kontem w banku. Bank ustala limit kredytowy, czyli kwotę, którą możemy dysponować, mimo że fizycznie nie posiadamy tych pieniędzy. Grace period to ostateczna granica spłaty kwoty, którą wdaliśmy. Jeśli zmieścimy się w wyznaczonym czasie, to nie będziemy musieli płacić żadnych odsetek od naszego niewielkiego kredytu.

Podobna do kredytu jest pożyczka, na tyle podobna, że niektórzy operują tymi pojęciami zamiennie. Tymczasem z punktu widzenia prawa jest pewna istotna różnica. Kredytów mogą udzielać tylko banki, a umowy, które podpisujemy, muszą być zgodne z prawem bankowym. Oznacza to większą pewność i bezpieczeństwo dla kredytobiorcy. W umowie muszą być zawarte wszystkie opłaty, prowizje, odsetki, a także termin spłaty kredytu itp. Pożyczki natomiast mogą udzielać dowolne podmioty, które akurat dysponują potrzebnymi środkami finansowymi. W przypadku niewielkich kwot nie trzeba spisywać umowy, a warunki udzielania pożyczek reguluje prawo cywilne, a nie bankowe. Firmy pożyczkowe często kuszą klientów małą ilością formalności i szybką dostępnością pieniędzy, jednak nie gwarantują takiej pewności i bezpieczeństwa jak banki, które muszą spełniać pewne kryteria, jeśli chcą móc udzielać kredytów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here