Jak zostać doradcą finansowym?

Gdy wybieramy dla siebie przyszły zawód, kierujemy się tutaj opiniami znanych nam osób. Szukamy inspiracji wśród swoich bliskich, przyglądamy się ich życiu i zastanawiamy się, jak duży wpływ miała na nie obrana kariera zawodowa. Sami chcemy nią przecież tak pokierować, by później niczym się już nie martwić – by bez trudu znaleźć dobrą pracę w świetnie prosperującej firmie i mieć również tą pewność, że nawet gdy ją jakimś cudem utracimy, spokojnie odnajdziemy się na rynku i równie szybko znajdziemy dla siebie jakąś alternatywę. Interesując się ekonomią i finansami, a jednocześnie wykazując się sporą empatią zmuszającą wręcz do ciągłego pomagania innym ludziom, prawdopodobnie świetnie odnaleźlibyśmy się na stanowisku doradcy finansowego. Wciąż nie jest to niestety popularny w Polsce zawód. Niewielka ilość osób go wykonuje i równie niewielka ilość osób próbuje go w ogóle zdobyć. Dla nas jest to spora szansa. Skoro doradcy finansowi stanowią tak nieliczną grupę pracujących w naszym kraju osób, jeżeli my sami do nich dołączymy, trafimy do niszy i będziemy w stanie zapełnić własną osobą pewną lukę na polskim rynku. A możemy wierzyć w to lub nie, ale taka praca doradcy finansowego jest bardzo korzystna z różnych względów. Na pewno tych finansowych, ale to nie jedyna jej zaleta.

Nasze polskie prawo nie narzuca nam bowiem odgórnie jakichś specjalnych wymagań, jakie musielibyśmy spełnić, by móc się nazwać mianem doradcy finansowego. Tak naprawdę wymagania (przynajmniej na razie) nie są wcale sprecyzowane, dlatego też osobą pośredniczącą między bankiem a klientami możemy w teorii zostać tak po prostu – z ulicy, rzucając nagle swoją dotychczasową pracę. Na pewno już sam ten fakt bardzo nam się spodoba, zwłaszcza jeśli mamy już swoje lata i nie mamy czasu na to, by nagle się przebranżawiać i uczyć się nowych rzeczy. Praca doradcy finansowego nie wymaga natomiast od nas nawet posiadania wyższego wykształcenia. Nie musimy kończyć żadnych dodatkowych studiów i nawet jedynie po szkole ogólnokształcącej możemy się jej spokojnie podjąć. Może być to dla nas naprawdę ciekawa opcja, jeżeli właśnie zdaliśmy swoje egzaminy maturalne i stanęliśmy w punkcie bez wyjścia, bo nie chcemy wybierać się na studia (np. z powodu braku pieniędzy), ale jednocześnie nie chcemy wylądować „na kasie w Biedronce”. Nawet z wyższym wykształceniem uda nam się jednak zdobyć zawód. O ile zastanowimy się właśnie nad pracą doradcy finansowego.

Nie mylmy jednak łatwości związanej ze zdobywaniem zawodu z łatwością samej pracy. Doradcy finansowi rzadko kiedy mogą powiedzieć, że ich dni pracy są spokojne i zapewniają im poczucie stabilności. Raczej często dochodzi podczas nich do różnych nieprzewidzianych sytuacji. Każdy dzień pracy doradcy finansowego może wyglądać zupełnie inaczej w zależności od tego, z jakimi klientami i ich problemami przyjdzie mu się zmierzać. Nie jest też powiedziane, że każdy doradca finansowy osiąga w swojej branży jakiś niesamowity sukces. Przyszłość naszej kariery leży w naszych rękach. Jeżeli my nie postaramy się nią odpowiednio pokierować, nasze zarobki wciąż będą przypominać raczej wartość minimalnej pensji krajowej albo staną się na tyle niskie, że zostaniemy zmuszeni do rzucenia swojej posady i wybrania się na tą „kasę” do sklepu spożywczego. Zawód doradcy finansowego, podobnie jak każdy inny zawód związany z doradzaniem innym ludziom, wymaga od nas szczególnie dobrych umiejętności interpersonalnych. Powinniśmy świetnie odnajdywać się w relacjach z innymi ludźmi. Potrafić nawiązywać z nimi dobry kontakt i to już podczas pierwszych kilku minut rozmowy. Jako doradcy finansowi najprawdopodobniej będziemy pracować zupełnie samodzielnie, dlatego tylko od naszych starań zależeć będzie to, czy klienci zechcą korzystać z naszych usług. A my musimy ich do tego przekonać. Zrobić to również po to, by to oni polecali naszą firmę dalej i kierowali do nas swoich znajomych i bliskich. Marketing szeptany zazwyczaj daje najlepsze efekty. Zwłaszcza jeśli nie przeprowadzamy go sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here