Jak założyć firmę w Czechach

Wykonywanie działalności gospodarczej w Polsce pozostawia dużo do życzenia. Boli, kiedy lwią część własnych dochodów należy poświęcić na opłaty. Na ZUS, z jakiego i tak dostaniemy groszową emeryturę. Boli, kiedy musimy marnować godziny na stanie w urzędach. Jeszcze częściej poszukujemy więc sposobu, żeby więcej było we własnej kieszeni. Na przykład? Można założyć firmę w innym kraju i pracować w Polsce. Jednak jak założyć firmę w Czechach?

Założenie firmy w Czechach
Nim otworzysz działalność gospodarczą w Czechach musisz wiedzieć, jaka forma interesu będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Gdy nastawiony jesteś na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, musisz określić, czy będzie to tzw. działalność wolna (nie są żądane pozwolenia zawodowe, dotyczy np. usług tłumacza czy marketingowych), działalność rzemieślnicza (dotyczy np. fryzjerstwa i tenże typ działalności wymaga zapewnienia o wykształceniu), działalność koncesjonowana (np. sprzedaż alkoholi) czy działalność wiązana (wymaga zaświadczenia zarówno o doświadczeniu w konkretnej dziedzinie, jak oraz wykształceniu).

Kto może otworzyć firmę w Czechach?
Ogólnie każdy obywatel UE. Każdy, który nie był karany należałoby wspomnieć. Podczas zakładania chociażby jednoosobowej działalności gospodarczej urząd poprosi bowiem o dostarczenie zapewnienia o niekaralności. Nie starczy jednakże tylko zarejestrować działalność gospodarczą w Czechach, aby korzystać z lokalnego systemu fiskalnego. Należy bowiem stać się również mieszkańcem podatkowym tego regionu w oczach polskich organizacji – jedynie w takim wypadku można liczyć na to, iż nasz urząd nie będzie domagał się opłat z tytułu podatków.

Rejestracja firmy w Czechach
W sumie są 4 sposoby, dzięki którym obcokrajowiec może zarejestrować firmę w Czechach. Wpisu do czeskiego rejestru działalności gospodarczej można dokonać: samodzielnie w Urzędzie ds. Działalności Gospodarczej, przesyłając formularze pocztą standardową czy mailowo (niezbędny będzie wówczas podpis elektroniczny). Kolejnym sposobem jest rejestracja firmy przez odwiedzenie jednego z punktów sieci administracji społecznej tak nazywanego Czech POINT. Od dnia Twojego zgłoszenia urząd czeski urząd mał dokładnie 5 dni na zarejestrowanie nowej firmy.

Prowadzenie firmy w Czechach – dokumenty
Jakie dokumenty należy przedstawić podczas rejestracji firmy? Gdy zamierzamy po raz pierwszy założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Czechach musimy dostarczyć: potwierdzenie o niekaralności, zgłoszenie rejestracyjne, potwierdzenie o tytule własności czy prawie do używania lokalu, w jakich będzie prowadzona działalność gospodarcza, i również dokument stwierdzający zapłacenie należności urzędowej (1000 CZK=ok.168 zł). Nie ma wymagania, jakie informowało o tym, iż składane dokumenty muszą być uwierzytelniane czy tłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Przy czym, gdy czeski urząd będzie miał podstawy do tego, żeby podważyć jakość tłumaczenia, może poprosić o tłumaczenie uwierzytelnione.

Konto bankowe w Czechach
Okazuje się, iż zakładając działalność gospodarczą w Czechach można mieć firmowy rachunek bankowy lub w Czechach, lub w Polsce. Firmowym kontem w czeskim banku identycznie jak w naszym, można administrować przy pomocy bankowości internetowej. Należy jednakże pamiętać, iż mając konto w czeskim banku kłopotem może być język (np. regulaminu) i fakt, iż zlecenia przelewu można zaakceptować tylko szyfrem SMS wysłanym z czeskiego numeru telefonu.

Zalety wykonywania działalności w Czechach
Na pierwszym miejscu znajduje się lepszy system fiskalny. I nie idzie tutaj tylko o wielkość podatku, jaki sięga 15% oraz 22% dla osób fizycznych, i 19% dla firm, lecz przede wszystkim o jasność tego systemu i nastawienie urzędników do ludzi świata interesu. Mniejsze zbiurokratyzowanie, możliwość załatwienia wielu spraw przez Internet, prosty sposób uzyskiwania pozwoleń i koncesji, większa wyrozumiałość w wypadku nakładania kar oraz mandatów – to są podstawowe zalety wykonywania działalności w Czechach. Kolejnym atutem może być także chłonność czeskiego rynku, umożliwiająca rozwój interesu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHotele
Następny artykułWiejskie interesy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here