Jak sobie dorobić do najniższej emerytury netto?

To właśnie tego momentu, w którym jesteś obecnie, obawiałeś się w życiu najbardziej. Gdy jeszcze miałeś te pięćdziesiąt lat, nie chciałeś myśleć, jak to wszystko będzie wyglądać od momentu przejścia na emeryturę, ale mimo wszystko zdawałeś sobie sprawę, że twoja przyszłość nie będzie wcale usłana różami. Teraz brutalnie się z nią zmierzasz. Nie sądziłeś, że zdobędziesz jakąś szczególnie wysoką emeryturę, ale miałeś mimo wszystko tą nadzieję, że nie będzie to najniższa emerytura netto. A tak się niestety stało. Teraz za te marne pieniądze musisz się jakoś utrzymywać, a jako że mieszkasz sam i nie masz co liczyć na pomoc rodziny czy przyjaciół, jesteś skazany tylko na siebie. Najprawdopodobniej zdążyłeś już wpaść w pewien dołek psychiczny i ciężko ci wykrzesać jakiekolwiek siły do działania, ale motywacja musi do ciebie powrócić, jeśli zamierzasz poprawić swoją aktualną sytuację. Koniecznie to zrób. Zadbaj o siebie i o swoje życie. Pamiętaj, że nie musisz się godzić na pobieranie tej najniższej emerytury, jeśli tylko nie jest ona dla ciebie wystarczająca – a na pewno nie jest. Zacznij sobie sam do niej dorabiać. Dodatkowe pieniądze z pewnością ci się przydadzą, a przy okazji dzięki takiej pracy zapełnisz swoje wolne chwile i znów poczujesz się ważny i wartościowy.

Najpierw, zanim jeszcze pomyślisz o tym, czym rzeczywiście byłbyś w stanie się zająć, powinieneś zapoznać się z ogólnymi zasadami dorabiania sobie do emerytury. Jakie pieniądze wolno ci uzyskiwać, jeżeli teoretycznie zakończyłeś już swój okres prac, ale z powodu braku środków na życie chcesz go nieco wydłużyć? Na pewno masz wśród swoich bliskich kolegów i koleżanki, którzy dorabiają sobie do emerytury. Wysuwasz więc logiczny wniosek – też możesz to robić. Dorabianie do emerytury jest jednak w pewnym stopniu ograniczone i z tymi ograniczeniami musisz się zapoznać, aby nie wpaść w tarapaty z powodu nierespektowania zasad prawnych. Jeżeli bowiem zarabiana przez ciebie co miesiąc kwota będzie wyższa od tej dozwolonej w przepisach, może to skutkować zainteresowaniem się twoją sprawą. A wtedy twoja najniższa emerytura netto zostanie jeszcze bardziej obniżona, na czym tylko stracisz, lub w skrajnym przypadku stracisz możliwość jej pobierania. Na pewno nie chcesz do niczego takiego doprowadzić, dlatego musisz po prostu uważać. Pamiętać, że dorabianie do emerytury jest praktyką legalną, ale tylko w momencie, gdy nie przekraczasz określonych w prawie limitów. W przeciwnym wypadku dochodzi do obniżenia kwoty świadczenia emerytalnego.

A jak to działa w praktyce? Otóż z tytułu swojej dodatkowej pracy, którą wykonujesz przebywając na swoje emeryturze, wolno ci jest zarabiać dokładnie 3161,68 złotych brutto. Jeżeli zarobisz więcej, twoje świadczenie emerytalne najprawdopodobniej ulegnie obniżeniu – jeżeli nie w pierwszym miesiącu, to na pewno w kolejnym. Koniecznie pamiętaj o tych przepisach prawnych i dostosowuj się do nich, by nie wpaść w niepotrzebne problemy i zadbać o swoją sytuację finansową w sposób bezpieczny i legalny. A teraz, skoro już wiesz niemalże wszystko na temat dorabiania do do emerytury, powinieneś poszukać dla siebie takiego rozwiązania, dzięki któremu te dodatkowe pieniądze rzeczywiście zdołasz zdobyć. Skup się na swoich umiejętnościach. Powróć na chwilę do tych dawnych czasów, kiedy to jeszcze pracowałeś i codziennie zajmowałeś się zawodowymi obowiązkami. Być może uda ci się iść dalej tą drogą. Jeżeli np. pracowałeś na stanowisku mechanika samochodowego, najprawdopodobniej nauczyłeś się już naprawiać dosłownie wszystko, dlatego spokojnie poradziłbyś sobie w roli tzw. „złotej rączki”. Zacznij od zaoferowania swoich usług sąsiadom, znajomym i rodzinie. Później możesz pójść o krok dalej i stworzyć dla siebie specjalne ogłoszenie, które twoje dzieci pomogą ci zamieścić w Internecie. Kombinuj i szukaj dla siebie różnych rozwiązań, przy okazji rozwijając swoje umiejętności i ucząc się nowych rzeczy. Dzięki dodatkowej pracy twoje życie na emeryturze może stać się ciekawsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here