Czy warto zostać informatykiem?

Wielu młodych ludzi kończąc szkołę średnią często zastanawia się nad wyborem prestiżowej uczelni wyższej. Każdy ambitny, młody człowiek chce bowiem ukończyć takie studia, które zapewnią mu godną przyszłość. Dużą popularnością cieszą się obecnie studia informatyczne.
Młodzi ludzie wchodząc w dorosły etap swego życia, chcą zapewnić sobie dobry start w przyszłość. Ci bardziej ambitni decydują się zazwyczaj na dalsze kształcenie na wyższej uczelni, inni z kolei wolą podjąć pracę. Co prawda w dzisiejszych czasach uczelnie wyższe, zarówno prywatne jak i państwowe oferują różnorodne kierunki studiów, niemniej wiele osób długo zastanawia się jakie wybrać studia, aby móc w przyszłości zrobić karierę zawodową oraz dobrze zarobkować. Ze względu na istniejącą dobę internetową, wiele osób decyduje się na studia o kierunku informatyka. We współczesnym czasie zapotrzebowanie na specjalistów – informatyków ciągle wzrasta, gdyż życie bez komputera czy laptopa wydaje się wręcz niemożliwe.
Zatem czy warto studiować informatykę?
Jak powszechnie wiadomo informatycy to we współczesnych czasach jedni z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku pracy. Profesjonalni specjaliści z tej dziedziny mogą pozwolić sobie na to, aby przebierać w pracodawcach, a co więcej liczyć na zarobki znacznie powyżej średniej krajowej.
Ogromne zapotrzebowanie na doświadczonych informatyków powoduje, że z roku na rok przybywa odpowiednio wykształconych młodych ludzi. W związku z tym wielu młodych ludzi konkuruje z sobą o prestiżowe miejsca pracy.
W dzisiejszych czasach niezwykle istotna jest znajomość najnowszych technologii informatycznej oraz co najmniej kilku języków programowania. Trend ten jest bardzo mocno widoczny w ofercie edukacyjnej zarówno polskich, jak i zagranicznych uczelni.
W dużych miastach takich jak Warszawa można już studiować nie tylko samą informatykę lecz także informatykę i ekonometrię. Na tym drugim kierunku absolwenci zdobywają nie tylko niezbędne kompetencje informatyczne takie jak programowanie, lecz również poznają matematyczne podstawy ekonomii i jej praktyczne aspekty. Co więcej ich wiedza jest uzupełniana umiejętnościami praktycznej obsługi szerokiej gamy narzędzi statystycznych oraz obliczeniowych.
Ponadto współczesna Informatyka ma również niezwykle ciekawe zastosowanie w naukach przyrodniczych.
Typowe studia informatyczne oferuje obecnie mnóstwo polskich uczelni, zarówno państwowych jak i prywatnych. Aby dostać się na prestiżową uczelnię cieszącą się dużą popularnością trzeba wykazać się dużą wiedzą, gdyż trzeba zdać egzaminy wstępne.
Studenci w zależności od wyboru mogą studiować informatykę w trybie stacjonarnym, wieczorowym, a także zaocznie.
Studia o tym kierunku są zazwyczaj dwustopniowe.
Każda osoba która przebrnęła pierwszy etap studiów posiada dużą wiedzę oraz umiejętności z zakresu ogólnych zagadnień informatyki. Dobrze rozumie ona działanie współczesnych systemów komputerowych oraz posiada niezbędną wiedzę z zakresu podstaw informatyki, systemów operacyjnych oraz sieci komputerowych. Ponadto posiada umiejętności programowania komputerów oraz pracy w zespołach programistycznych. Każdy ambitny informatyk po ukończeniu studiów pierwszego stopnia potrafi wykorzystać zdobytą wiedze w pracy zawodowej z zachowaniem wszelkich zasad prawnych oraz etycznych. Studia pierwszego stopnia trwają zazwyczaj trzy i pół roku i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Po zakończeniu tego etapu studiowania, każda osoba może rozpocząć studia drugiego stopnia, które kończą się uzyskaniem tytułu magistra. Informatyk po ukończeniu studiów posiada bogatą wiedzę oraz umiejętności pozwalające mu na rozwiązywanie różnorodnych problemów informatycznych, również w niestandardowych sytuacjach. Dobry informatyk nie tylko potrafi szybko i sprawnie usunąć każdą usterkę komputerową lecz także potrafi wydawać opinie na podstawie niekompletnych lub ograniczonych informacji z zachowaniem zasad prawnych i etycznych.
Informatyka to bardzo nowoczesna oraz prężnie rozwijająca się dziedzina wiedzy, która wymaga logicznego myślenia. W wielu przypadkach nie wymaga ona specjalnych poświęceń, gdyż większość informatyków to ogromni pasjonaci tej dziedziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here