Chcesz pracować jako programista? Dobry list motywacyjny to podstawa!

Praca jako programista to marzenie wielu ludzi. Jednak aby ją dostać, to trzeba się nieźle postarać. Nie wystarczy tylko chcieć, ale trzeba podjąć ku temu konkretne działanie. Właściwie im więcej wysiłku włożymy w znalezienie pracy, tym szybciej ją znajdziemy. Jednak tutaj nie chodzi tylko o to, aby przeszukiwać okolice i wszelkie możliwe portale z ogłoszeniami dotyczącymi pracy. Oczywiście jest to bardzo istotne i ważne, ale jeszcze przed tym trzeba podjąć wiele innego działania, aby mieć szansę w ogóle dostać się na swój wymarzony etat.

Zatem co musi zrobić osoba, która chce zostać programistą jeszcze przed złożeniem papierów na dane stanowisko? Z pewnością konieczne będzie zrobienie odpowiedniego CV, które będzie atrakcyjne dla przyszłego pracodawcy. Wymaga to wiele pracy i poświęcenie. Jednak gra jest warta świeczki! Najlepiej na wstępie przeszukać ogłoszenia z ofertami pracy, aby sprawdzić, jakie są wymagania na dane stanowisko. W tej branży już od totalnie początkującej osoby wymaga się sporej wiedzy. Z roku na rok wymagania są jeszcze większe, gdyż rośnie ilość chętnych do pracy jako programista. Dlatego już na wstępie trzeba się wykazać lepszymi zdolnościami niż inni.

Jeśli wiemy, co musimy potrafić, aby ubiegać się o stanowisko dla zielonej osoby, to wtedy nie zostaje nam nic innego jak zacząć się uczyć. Jak to zrobić? Można wykonać to na wiele sposobów i tylko od naszej inwencji będzie zależało to, jaką ścieżkę obierzemy. Wiele osób zaczyna od długich szkoleń, które są prowadzone przez specjalistów. Jednak takie szkolenia wiążą się przeważnie z dużymi kosztami oraz z tym że samo przebywanie na nich i nauka to tylko mała część pracy, którą trzeba wykonać. Tak naprawdę po każdym dniu nauki trzeba poświęcić jeszcze 2 razy albo i 3 razy tyle czasu, aby przyswoić i utrwalić w sobie cały ten ogrom wiedzy. Inni korzystają z książek czy podręczników, które można zakupić albo w oszczędnej wersji – wypożyczyć z publicznych bibliotek. Jeszcze inne osoby odnajdą się w nauce programowania poprzez oglądanie filmów w sieci, poradników. Ostatnia grupa zainwestuje w kursy online albo znajdzie takie, które są płatne. Tak czy inaczej, trzeba zdobyć jakieś umiejętności, które można wpisać do naszego CV.

Jednak czy CV to wszystko, czego potrzebujemy, starając się o pracę jako programista? Oczywiście, że nie! Potrzebujemy jeszcze czegoś bardzo istotnego! List motywacyjny programista musi mieć bardzo dobry. Skoro jest tak wiele chętnych na dane stanowisko, to z pewnością warto wykorzystać ten element. Zastanówmy się. Z pewnością rekruterzy przeglądają tyle listów motywacyjnych, które są podobne i nudne, iż naprawdę nie jest to dla nich przyjemnym zajęciem. Warto zatem się postarać i stworzyć coś, co będzie naprawdę niesamowite! Jak to zrobić? Koniecznie trzeba przysiąść porządnie do tego zadania, a nie robić tego byle jak. Należy się skupić na naszych mocnych stronach i zawrzeć to w liście motywacyjnym.

Dlaczego chcemy podjąć pracę jako programista? Tutaj musimy sobie sami odpowiedzieć na to pytanie. Nie warto pisać czegoś pod publikę, co nie jest szczere. Lepiej postawić na otwartość i prawdę. Z pewnością bardziej się spodoba to rekruterom niż kolejny, identyczny tekst. Powodów, dla których pragniemy takiej pracy, może być sporo. Niektórzy uwielbiają rozwiązywać problemy, a z tego częściowo składa się ta praca. Więc można o tym napisać w swoim liście motywacyjnym. Dla innej osoby doskonałym powodem, który sprawia, że chce pracować i doskonalić się w programistycznym fachu jest to, iż można w nim bardzo dobrze zarobić. Inna osoba może napisać, że programowanie od wielu lat jest jej pasją. Jest wiele osób, które po powrocie ze szkoły czy z pracy siada do komputera i programuje hobbistycznie dla przyjemności. Zresztą taki typ z pewnością będzie bardzo atrakcyjny dla pracodawcy. Taki typ ludzi raczej daje gwarancję dobrego pracownika, gdyż jeśli ktoś programuje już długi czas z przyjemnością, to jest szansa na to, iż w pracy będzie się doskonale czuł. Taki pracownik jest na wagę złota!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here