Chcę być przedsiębiorcą - czy to dobry pomysł na siebie?

Masz dość pracy na etacie. Chciałbyś być sobie samemu sterem i okrętem, i nareszcie realizować wyłącznie własne zamierzenia. Rozpoczęcie pracy na własny rachunek jest stosunkowo łatwe. Prawdziwe wyzwanie to utrzymanie firmy na rynku i oczywiście generowanie przychodu. Nie każdy z nas jest w stanie prowadzić własną działalność i nie mówimy tu o koniecznej motywacji do zarobkowania, posiadaniu zaplecza lokalowego oraz środków finansowych. Aby rozpocząć pracę na własny rachunek najważniejsze są zasoby w postaci… odpowiednich cech charakteru. Jeśli je posiadasz, jesteś w stanie zdobyć fundusze konieczne na rozwój firmy i i wygenerować zyski z własnej działalności. Udowodniono, że istnieją określone predyspozycje, które pozwolą ci wynieść swój biznes na wyżyny. Są one determinantami sukcesu bez względu na to w jakiej dziedzinie i w jakim zakresie działalność zamierzasz prowadzić.
Zastanawiasz się, czy twoja osobowość będzie ci sprzymierzeńcem w kreowaniu i utrzymaniu własnego biznesu? Czy wrodzone i i nabyte umiejętności pozwolą ci odnieść upragniony sukces? Sprawdź.
Przede wszystkim prowadzenie własnej firmy wiążę się z określonym ryzykiem – a przedsiębiorca musi je zaakceptować. Odwaga będzie więc tu mocno pożądanym atutem, przy czym nie należy mylić jej z brawurą. Duży kredyt inwestycyjny na urojone wizje, nie podparte przemyślanym biznesplanem, to niestety nie będzie już odwaga, a brak zdrowego rozsądku.
Przedsiębiorca musi cechować się również wytrwałością lub też można to nazwać – uporem w dążeniu do celu. Determinacja i trwanie we własnych zamierzeniach, niezależnie od przejściowych trudności, to sedno powodzenia. Jak reagujesz na potknięcia i drobne porażki? Wywołują u ciebie przypływ nowych sił czy hamują cię w twoich poczynaniach? Nie zawsze, zwłaszcza na początku działalności, firma będzie generowała zyski. Zwykle bywa wręcz odwrotnie – na dochody trzeba czekać stosunkowo długo. Jeśli poddasz się po pierwszych niepowodzeniach już jesteś na straconej pozycji. Nawet jeśli spróbujesz po raz drugi od nowa – droga do sukcesu wydłuży się nieznośnie.
Niezaprzeczalnym atutem w tej dziedzinie jest oczywiście świadomość własnej wartości. Pewność siebie pozwala na zyskanie przewagi w kontaktach ze współpracownikami, klientami, jak również z konkurencją. Daje siłę do działania, do forsowania własnych pomysłów i kreowania rzeczywistości zgodnie z własnymi wyobrażeniami.
Realizowanie własnej wizji z kolei wiąże się niezaprzeczalnie z umiejętnością twórczego myślenia. Bez pomysłowości nie powstanie żaden atrakcyjny produkt czy usługa. Dzięki niej będziesz w stanie stworzyć ofertę rynkową, która idealnie wpasuje się w potrzeby odbiorców. A dobry pomysł na biznes to, nie ukrywajmy, absolutna podstawa. Na tym jednak nie koniec. Pozyskiwanie nowych kanałów sprzedaży i ciągłe zdobywanie nowej wiedzy ze swojej działki zawsze wymaga dużej dozy kreatywności i innowacyjnego podejścia.
Nie zapominajmy o tym, że przedsiębiorca jako właściciel firmy musi szanować innych ludzi. Powinien być otwarty na współdziałanie ze swoimi kontrahentami, klientami a przede wszystkim podwładnymi. Umiejętność płynnej, jasnej komunikacji i wysoki poziom inteligencji emocjonalnej to filary korzystnej dla każdej ze stron współpracy. Nie od dziś wiadomo, że sukces firmy jest sumą pracy wszystkich jej pracowników.
Nie znalazłeś podobieństwa do własnej osoby w tym obrazie? Po przeczytaniu tego tekstu odczuwasz pewnie niezadowolenie z siebie i zaczynasz myśleć, że w twoim przypadku własny biznes to nie najlepszy pomysł? Nie poddawaj się od razu. Istnieją naukowe dowody, że pewne cechy i nawyki jesteśmy w stanie wypracować. Również przedsiębiorczość można traktować jak cechę wyuczoną. Jeśli nie uważasz się za analityka i osobę twardo stapiającą po ziemi, nic straconego. Dobry przedsiębiorca to marzyciel. To wizjoner. To często idealista. Jeśli czegoś bardzo pragniesz i chcesz po to sięgnąć za wszelką cenę, to ci się uda. Po prostu musisz nad sobą popracować. A chęć do uczenia się do chyba najważniejsza determinanta sukcesu w każdej dziedzinie życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here